بلاگ

آشنایی با ایستگاه کاری (workstation)

ایستگاه کاری رایانه‌ای است که برای اتصال به LAN یا اینترنت برای دسترسی به اسناد یا انجام کارهای اختصاصی مورداستفاده قرار می‌گیرد درحالی‌که سرور نرم‌افزاری است که به خدمات درخواستی مشتری پاسخ می‌دهد.

تفاوت‌های مهم Workstation و Server

معرفی سرور (server)

سرور یک سخت‌افزار یا نرم‌افزار است که به خدمات درخواستی مشتری پاسخ می‌دهد. این یک عملیات مبتنی بر اینترنت است. در این سیستم رابط کاربری می‌تواند از قبل نصب شود.

در شبکه‌‌، دستگاهی برای مدیریت منابع شبکه استفاده می‌شود که به‌عنوان سرور شناخته می‌شود. به‌عنوان‌مثال سرور پرونده‌‌، به‌سادگی رایانه‌ای است که برای ذخیره فایل‌‌ها در آن قرار دارد و کاربران شبکه می‌توانند فایل‌‌ها را در آن ذخیره کنند. از سرورهای اختصاصی فقط برای انجام کارهایی استفاده می‌شود که قبلاً برای آن تعریف شده اند. برخلاف رایانه عمومی‌‌، سرور اختصاصی نمی‌تواند چندین برنامه را هم‌زمان اجرا کند.

به عبارت ساده‌تر، ما می‌توانیم یک سرور را به‌عنوان شبکه متصل تعریف کنیم که داده را به طور هم‌زمان به بیش از یک مشتری ارائه می‌دهد. شبکه جهانی وب از مدل سرویس‌گیرنده / سرور استفاده می‌کند که به کاربران زیادی امکان دسترسی به وب‌سایت‌های سراسر جهان را می‌دهد. سرورها انواع مختلفی دارند: سرورهای برنامه‌‌، سرورهای وب‌‌، سرورهای نامه‌‌، سرورهای پروکسی‌‌، سرورهای FTP. به‌عنوان‌مثال، وب سرور نوعی سرور است که برای برقراری ارتباط با مشتری با کمک پروتکل HTTP استفاده می‌شود.

  معرفی ایستگاه کاری (workstation)

ایستگاه کاری رایانه‌ای است که برای دسترسی به شبکه و خدمات پاسخگویی به درخواست‌‌ها را از طریق سوئیچ برای انجام‌وظیفه اختصاصی با داشتن ویژگی‌های پیشرفته اجرا می‌کند. در ایستگاه کاری‌‌، عملیات به اشکال تجاری و مهندسی است. همچنین در ایستگاه کاری رابط کاربری از قبل نصب شده است.

ایستگاه کاری نوعی رایانه است که به دلیل مصارف حرفه‌ای طراحی یا توسعه‌یافته است. به‌طورکلی این سیستم کارهایی را حل می‌کند که از نظر حرفه‌ای سنگین هستند و می‌توانند شبکه را با کمک انواع مختلف نرم‌افزارهای سنگین دسته‌بندی کنند. آنها به‌اندازه رایانه شخصی معمولی قدرتمند هستند. همچنین توانایی انجام وظایف خود را دارد و دقیق‌تر از سایر رایانه‌های رومیزی کار می‌کند. اگر درباره ویژگی‌‌ها صحبت کنیم‌‌، ویژگی اصلی ایستگاه کار انجام کار در حالت‌های سه‌بعدی است و از طراحی فشرده‌ای برخوردار است که در شبکه‌سازی سریع‌تر با ابزارهای سنگین و حرفه‌ای واقعاً مفید است. انواع مختلفی از ایستگاه‌های کاری رایانه‌ای وجود دارد که نقش مهمی در حرفه‌ای بودن و همچنین شبکه‌سازی با کمک نرم‌افزارهای سنگین ایفا می‌کند. برخی از انواع مهم و معمول ایستگاه‌های کاری به شرح زیر است.

ایستگاه کاری یک کامپیوتر است که به‌عنوان یک سیستم مستقل کار می‌کند. پیش‌ازاین مواردی برای کاربران شخصی مشابه رایانه شخصی در نظر گرفته می‌شد اما از توانایی و سرعت بالاتری نسبت به آن برخوردار هستند. این مجموعه برای همان مخاطبان سیستم‌عامل یونیکس ساخته شده است. به‌علاوه، سیستم‌عامل UNIX به‌عنوان سیستم‌عامل ایستگاه کاری نیز شناخته می‌شود. کاربرد اصلی ایستگاه کاری به‌جای استفاده شخصی یا خانگی در زمینه‌های تجاری و حرفه‌ای است.

در ابتدا‌‌، هیولت پاکارد‌‌، سان میکروسیستم‌‌، IBM و DEC شرکت‌هایی هستند که ایستگاه‌های کاری را توسعه داده‌اند. سیستم ایستگاه‌های کاری عمدتاً در شرکت‌های کوچک مهندسی‌‌، طراحی گرافیک و معماری و سازمانی که ضرورتاً به ریزپردازنده سریع‌تر، RAM بزرگ‌‌، قدرت محاسباتی متوسط ​​و گرافیک با سرعت بالا نیاز است‌‌، پیاده‌سازی می‌شود.

1. دستگاهی که خدمات مربوط به درخواست مشتری را پاسخ می‌دهد‌‌، سرور نامیده می‌شود. ایستگاه کاری وظیفه اختصاصی را با داشتن ویژگی‌های پیشرفته انجام دهید.

2. در سرور‌‌، عملیات مبتنی بر اینترنت است. در ایستگاه کاری‌‌، عملیات به اشکال بازرگانی و مهندسی انجام می‌شود.

3. از انواع سرور می‌توان سرور FTP‌‌، وب سرور را نام برد. ایستگاه کاری شامل ایستگاه‌های کاری ویدئو و ایستگاه‌های کاری صوتی است.

4- سیستم‌عامل مورداستفاده در سرور عبارتند از: لینوکس‌‌، سرور Solaris و ویندوز. سیستم‌عامل مورداستفاده در ایستگاه‌های کاری عبارت‌اند از: یونیکس‌‌، لینوکس یا ویندوز NT.

5- در سرور‌‌، رابط کاربری گرافیکی (GUI) اختیاری است. در ایستگاه کاری‌‌، رابط کاربری گرافیکی (GUI) نصب شده است.

6. یک سرور نمی‌تواند یک ایستگاه کاری باشد. درحالی‌که یک ایستگاه کاری می‌تواند یک سرور باشد.

تفاوت ایستگاه کاری با رایانه رومیزی چیست؟

1.قیمت

قیمت اکثر رایانه‌های شخصی تجاری از 500 دلار تا 1000 دلار می‌رسد‌‌، درحالی‌که یک ایستگاه کاری با قیمت 1500 دلار شروع می‌شود و برای دستگاه‌های سطح بالا نیز به 3000 دلار می‌رسد.

2. عملکرد

رایانه شخصی قدرت کافی برای انجام بیشتر کارها مانند ایمیل‌‌، وب‌گردی و پردازش کلمات را دارد. اما یک ایستگاه کاری قدرت بیشتری دارد. ایستگاه کاری می‌تواند CAD‌‌، انیمیشن‌‌، تجزیه‌وتحلیل داده‌‌ها و رندرهای واقع‌گرایانه و همچنین ایجاد و ویرایش فیلم و صدا را مدیریت کند.

3. دوام

عملکرد داخلی یک ایستگاه کاری با استاندارد بالاتری نسبت به رایانه شخصی دیده می‌شود. هر قسمت (مادربورد، CPU‌‌، RAM‌‌، درایوهای داخلی‌‌، کارت‌های ویدئو و …) با این درک ساخته شده است که در تمام طول روز تحت‌فشار کاری قرار خواهد گرفت. در بسیاری از موارد‌‌، وقتی همه انسان‌ها به خانه رفته‌اند، ایستگاه‌های کاری روی پروژه‌‌ها کار می‌کند. آنها فعال مانده‌اند تا پایگاه داده‌های بزرگ را یک شبه ایجاد کنند.

رایانه‌هایی که به طور معمول به‌عنوان یک ایستگاه کاری طبقه‌بندی می‌شوند این پنج ویژگی را دارند:

ECC کد تصحیح خطا در حافظه کد‌‌، سیستم شما را قابل‌اعتمادتر می‌کند. خطاهای حافظه را قبل از اینکه بر روی سیستم شما تأثیر بگذارند‌‌، برطرف می‌کند و از خرابی جلوگیری می‌کند.

پردازنده چندهسته‌ای

هسته‌های پردازنده بیشتر به معنای توانایی پردازش بیشتر است.

 RAID از چندین هارد داخلی برای ذخیره و پردازش داده‌های شما استفاده می‌کند. چندین نوع مختلف از سیستم‌های RAID وجود دارد. بسته به نوع سیستم، می‌توانید چندین درایو را پردازش کنید که داده‌های شما را پردازش می‌کنند‌‌، یا می‌توانید درایوهای آینه‌ای دریافت کنید‌‌، به این معنی که اگر یک درایو خراب شود‌‌، درایو دیگر کار می‌کند.

SSD Solid State Drives متفاوت از درایوهای دیسک سخت معمولی است. سرعت آنها نیز بیشتر است اما نکته منفی این است که گران‌ترند و ظرفیت ذخیره‌سازی کمتری نسبت به درایوهای “معمولی” دارند.

GPU بهینه شده همه رایانه‌‌ها باید به یک صفحه خروجی دهند. داشتن GPU بالاتر (واحد پردازش گرافیک) به این معنی است که پردازنده شما مجبور است کارهای کمتری را برای پردازش خروجی صفحه انجام دهد. در برخی موارد‌‌، GPU می‌تواند مقداری از بار CPU را برعهده بگیرد و همه چیز را سریع‌تر اجرا کند. نکته منفی این است که GPU‌های گران قیمت گران هستند.

کلام آخر

یک سرور هم‌زمان چندین کار را انجام می‌دهد و باید چندین اتصال را هم‌زمان داشته باشد درحالی‌که ایستگاه کاری نیازی به این کار ندارد‌‌، این مدل فقط وظیفه خاص برنامه را انجام می‌دهد و همچنین می‌تواند به‌عنوان یک دستگاه مستقل مورداستفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =