بلاگ, سرور

آشنایی با سرور تاور (tower)

 

برای آشنایی با سرور تاور (tower)، سرورهای rackmount ، سرورهای blade ، حافظه ذخیره‌سازی که مانند یک سرور عمل می‌کنند، رایانه‌های شخصی که کارهای سرور را انجام می‌دهند و سرورهایی مانند کامپیوتر وجود دارند ولی Tower Servers ، یک سرور درون یک شاسی PC مانند قرار دارند.

تفاوت سرور تاور با کامپیوترهای شخصی چیست؟

به‌طورکلی، انتقال داده‌های موجود در سرور به معنای دسترسی از چندین مکان مختلف در یک شبکه محلی یا گسترده به سروراست. این بدان معناست که اگر والدین شما عکس‌های خانوادگی خود را در یک سرور خانگی نگهداری می‌کردند، در صورت اتصال به شبکه، از راه دور می‌توانید به آن عکس‌ها دسترسی داشته باشید. آنها همچنین می‌توانند به شما اجازه دسترسی ویژه بدهند.

رایانه شخصی نیز می‌تواند اساساً همان کار را انجام دهد، اما احتمالاً توانایی سخت‌افزاری، ذخیره‌سازی، توان عملیاتی یا قدرت پردازش برای انجام این کار در مقیاس بزرگ را ندارد؛ بنابراین، سرورهای تاور سرورهایی هستند که شبیه PC هستند، اما توانایی توزیع داده‌ها در مقیاس بزرگ‌تر را دارند.

برای آشنایی با سرور تاور (Tower)، اکثر اوقات سرورهای‌‌ تاور ساخته می‌شوند تا روی رک نصب شوند. این بدان معناست که وقتی کسی یک سرور‌‌ تاور خریداری می‌کند، ممکن است قصد نداشته باشد که آن را در طولانی‌مدت روی میز نگه دارد.

اگر می‌خواهید یک سرور rackmount تهیه کنید، برای قرار دادن آن باید یک rack نیز خریداری کنید. همچنین لوازم جانبی وجود دارد که سرورهای rackmount را به سرورهای‌‌ تاور تبدیل می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید یک سرور server را به تنهایی در موقعیت عمودی قرار دهید، سرورهای‌‌ تاور دقیقاً این کار را انجام می‌دهند. آنها همچنین برخلاف تنظیمات ساخته شده از رک به برج، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام ایستادن زیبا به نظر می‌رسند.

سرور rackmount برای کسی که سخت‌افزار IT اضافی نصب شده بر روی rack داشته باشد وسوسه‌انگیزتر خواهد بود و اگر می‌خواهید از چندین سرور قدرتمند را ترکیب کنید می‌توانید از این گزینه استفاده نمایید. سرورهای Rackmount به صورت رک روی‌هم قرار گرفته‌اند که اتصال آنها به یکدیگر و بهره‌گیری از شبکه قدرتمندتر را آسان می‌کند.

آیا سرورهای‌‌ تاور به‌اندازه سرورهای rackmount قدرتمند هستند؟

سرورهای‌‌ تاور را می‌توان دارای اجزای مشابه سایر سرورهای rackmount دانست. قدرتمندترین سرورهای‌‌ تاور بسیار بزرگ‌تر از همتایان رایانه‌ای خود هستند زیرا آنها می‌توانند چندین پردازنده، حافظه رم، دیسک‌های سخت و البته یک مادربورد بزرگ را برای پشتیبانی از همه این موارد جای دهند. از طرف دیگر، قرار نگرفتن اجزا در رک به این معنی است که احتمال اتصال آنها به سرورهای دیگر کمتر است. تفاوت‌‌ تاور سرور با کامپیوتر چیست؟

سرورها دارای درایوهای قابل تعویض هستند. این بدان معنی است که درحالی‌که سرورهای‌‌ تاور مانند PC هستند، ممکن است یک محفظه مخفی برای قراردادن و از بین بردن درایوها وجود داشته باشد. سرورها اغلب از قطعات گران و ماندگارتر استفاده می‌کنند. بسته به نوع نرم‌افزارهایی که معیار می‌شوند، ممکن است قدرتمندتر نیز باشند.

 سرورها از منبع تغذیه و هارددیسک استفاده می‌کنند. اگر یک سرور تاور (tower) قدیمی پیدا کرده‌اید و فکر می‌کنید آیا می‌توانید از آن به‌عنوان رایانه شخصی استفاده کنید، پاسخ مثبت است. آنها می‌توانند ویندوز، لینوکس و حتی سیستم‌عامل Mac را اجرا کنند. همچنین هر دو می‌توانند بازی‌های ویدئویی را انجام دهند، پردازنده‌های کلمه یا هر چیزی را که شما در رایانه معمولی انجام می‌دهید، اجرا کنند.

مقایسه سرور‌‌ تاور و سرور رک

مزایای سرور رک نسبت به سرور تاور

مدیریت آسان

اگر سرورهای تاور زیادی وجود داشته باشد، مدیریت بسیار ناخوشایند است. خطوط برق، کابل‌های شبکه، خطوط داده، مانیتور، صفحه‌کلید، موس، سوئیچ، روتر، دستگاه و موارد دیگر در کنار سرور تاور (tower) وجود دارند.

در این حالت وضعیت به‌هم‌ریخته خواهد بود و نگهداری این اجزا بسیار دشوار است. سرورهای نصب شده در Rack در یک محفظه قرار دارند. از خارج نمی‌توانیم هیچ خط داده‌ای را ببینیم. محفظه‌ها معمولاً قفل شده و بدون مدیریت دستی، تمیز، ضد گردوغبار و ایمن هستند.

امنیت بالا

داده‌های ذخیره شده در سرور مهم‌ترین اطلاعات تجاری شرکت است. به‌طورکلی، به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های غیرضروری، تخریب‌های ساخته شده توسط بشر و نشت داده‌ها، اجازه دسترسی با افراد عادی و غیرمجاز در سرور رک داده نمی‌شود.

سرورهای رک در محفظه قرار می‌گیرند و اکثر افراد نمی‌توانند آن را لمس کنند به همین دلیل آسیب رساندن به دیسک سخت غیرممکن است.

مزایای سرور تاور (tower) در کنار سرور رک

نصب ساده سرور تاور

با تعداد زیادی اسلات، شاسی سرور تاور (tower) اغلب تمایل دارد تا فضای زیادی را برای اضافه‌کاری درایوهای سخت، منابع تغذیه و غیره ذخیره کند.

این سرور به تجهیزات اضافی نیاز ندارد، فضای کمی را در صورت تقاضا قرار در اختیار می‌گذارد و مقیاس‌پذیری خوبی دارد. روش‌های پیکربندی این مدل می‌تواند بسیار زیاد باشد، بنابراین طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای برنامه سرور وجود دارد.

کم‌ هزینه بودن سرور تاور

این نوع سرور مخصوصاً برای برنامه‌های کاربردی معمول سرور سطح پایین و کارگروه مناسب است، زیرا هزینه نسبتاً کمی عملکرد آن می‌تواند نیاز اکثر کاربران SME را برآورده کند. هنوز هم این مدل در بازار محبوب است.

معایب سرور تاور

با این‌حال، این نوع سرور نیز محدودیت‌های بسیاری دارد. هنگامی‌که از چندین سرور برای کار هم‌زمان برای پاسخگویی به نیازهای بالاتر برنامه سرور استفاده می‌شود، به دلیل بزرگ بودن و استفاده از فضای زیاد مناسب نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آشنایی با سرور تاور(Tower) کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =