بلاگ

ارزیابی خرید سرور مناسب

سرور شبکه یک سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ است و معمولاً به‌صورت طولانی‌مدت از آن استفاده می‌شود، بنابراین انتخاب یک سرور مناسب که تمام نیازهای شما را برآورده کند بسیار مهم و حاِئز اهمیت است. در این مقاله مواردی را برایتان بیان می‌کنیم تا به‌راحتی سرور موردنیاز خود را انتخاب کنید.

یکی از اولین مواردی که قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید سرور باید به آن توجه کنید این است که آیا سروری که انتخاب می‌کنید پشتیبانی درایور لازم را ارائه می‌دهد یا خیر. تا زمانی که سروری از یکی از تولیدکنندگان اصلی مانند Dell یا HP (سرور اچ پی / سرور دل) خریداری می‌کنید، در تهیه درایورهای Windows مشکلی نخواهید داشت.

با این حال، درایورهای Linux ممکن است به‌راحتی در دسترس نباشند. صرف کمی وقت برای اطمینان از اینکه می‌توانید درایورهای سیستم‌عامل مورد نظر خود را تهیه کنید، بسیار ضروری می‌باشد، پس حتماً با کارشناسان شرکتی که سرور خریداری می‌کنید مشورت کنید.

سرور اچ پی
سرور اچ پی (شکل بالا) یکی از معروفترین سرورهای موجود در بازار است.

اگر سروری که خریداری می‌کنید برای هدفی مهم مانند مأموریت مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید اطمینان حاصل کنید که از قطعات اضافی پشتیبانی می‌کند تا اگر یکی از قطعات خراب شد قطعه‌ای دیگر وجود داشته باشد تا سرور از کار نیفتد.

به‌عنوان‌مثال، سرور باید حداقل دو منبع تغذیه داشته باشد تا در صورت خرابی یکی، دیگری بتواند بدون آفلاین بودن سرور، مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

برخی از سرورها به شما امکان می‌دهند مجموعه کاملی از حافظه جانبی را نصب کنید، در حالی که برخی دیگر ممکن است دارای یک اسلات اضافی باشند که می‌توانید برای نصب ماژول حافظه اضافی استفاده کنید. در صورت خرابی حافظه، از حافظه جانبی به طور خودکار استفاده می‌شود.

کاملاً واضح است که هنگام تصمیم‌گیری برای خرید سرور، باید فاکتور شکل سرور را در نظر بگیرید، اما با توجه به اهمیت انتخاب صحیح، نکات زیر را حتماً در نظر بگیرید.

اگر در حال خرید سرور rack mount هستید، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در رک خود دارید. به یاد داشته باشید که سرورهای U2 و U4 بیش از یک سرور U1 به فضای رک نیاز دارند. به همین ترتیب، اگر قصد خرید یک سرور blade را دارید، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در شاسی blade server باقی‌مانده است.

مورد دیگری که هنگام خرید سرور جدید باید به دنبال آن باشید، پشتیبانی از فناوری‌های حافظه مقاوم در برابر خطا، مانند کد تصحیح خطا (ECC) است. حافظه ECC می‌تواند خطاهای حافظه تک بیتی را به‌صورت پویا اصلاح کند. حافظه ECC همچنین می‌تواند خطاهای دوبیتی را تشخیص دهد (اما صحیح نیست).

سرورها از نظر حافظه

سرورها از نظر حافظه داخلی موجود بسیار متفاوت هستند. اگرچه بیشتر سرورهای موجود در بازار امکان استفاده از دو هارددیسک داخلی را دارند، اما موارد استثنایی عمده‌ای وجود دارد. برخی از سرورها هیچ حافظه داخلی ندارند و ممکن است در عوض از SAN بوت شوند. از طرف دیگر، برخی از سرورهای فاکتور شکل بزرگ‌تر، شامل پشتیبانی از آرایه‌های ذخیره‌سازی داخلی بزرگ هستند.

سرور اچ پی
سرور رکمونت (شکل بالا) ،شبکه کامپیوتری شامل تجهیزات متنوع با ابعاد و عملکرد های مختلف می باشند.

سرورهای بلید

سرورهای Blade معمولاً فقط از دو درایو داخلی پشتیبانی می‌کنند، اما می‌توان فضای ذخیره‌سازی را از طریق یک ماژول ذخیره‌سازی گسترش داد، با این فرض که فضای کافی در شاسی وجود دارد.

همچنین باید معماری CPU سرور را در نظر بگیرید. من در مورد Intel در مقابل AMD صحبت نمی‌کنم (اگرچه این نیز می‌تواند مهم باشد). من در حال صحبت‌کردن در مورد رشد آینده هستم. امروزه بسیاری از سرورهای موجود در بازار چندین سوکت را ارائه می‌دهند که می‌توانند انواع مختلف پردازنده‌ها را پشتیبانی کنند.

سازمان‌ها معمولاً بر اساس تعداد هسته‌های پردازنده در حال حاضر، تصمیم خرید می‌گیرند. با این حال، ایده خوبی است که یک سرور خریداری کنید که به شما امکان دهد هسته‌های پردازنده را در صورت نیاز اضافه کنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است با پردازنده‌های چهار هسته‌ای شروع کنید و سپس بعداً به پردازنده‌های شش هسته‌ای یا هشت هسته‌ای ارتقا دهید. به همین ترتیب، ممکن است در ابتدا یک سوکت CPU را پر کنید اما در صورت لزوم CPU دیگری اضافه کنید.

سی پی یو سرور
cpu سرور یکی از تجهیزات جانبی سرور است و پردازش داده‌های سرور را انجام می‌دهد.

به‌راحتی می‌توان هنگام خرید سرور از اتصال به شبکه چشم‌پوشی کرد زیرا هر سرور موجود در بازار شامل شبکه داخلی است. با این حال، اگر سرور بخواهد به عنوان یک گره خوشه‌ای یا به عنوان یک سرور میزبان مجازی عمل کند، اتصال شبکه بسیار مهم‌تر می‌شود. خوشه‌بندی و مجازی‌سازی معمولاً بیش از یک سرور مستقل به آداپتورهای شبکه نیاز دارد.

در چنین مواردی، یک سرور احتمالاً به طور پیش‌فرض تعداد کافی آداپتور شبکه را ندارد، اما شما باید مطمئن شوید که این ظرفیت برای قراردادن آداپتورهای شبکه موردنیاز اضافی را دارد.

اگر قصد دارید از سرور جدید خود به‌عنوان میزبان مجازی‌سازی استفاده کنید، میزان حافظه مورداستفاده سرور را در نظر بگیرید. حافظه مهم‌ترین منبع در یک محیط سرور مجازی است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که سرور دارای حافظه کافی برای پشتیبانی از همه سیستم‌عامل‌های مهمان، بدون کمبود حافظه است.

اگر بیش از تعداد انگشت شماری سرور در مرکز داده خود دارید، مطمئن شوید که سرور شما از قابلیت مدیریت پشتیبانی می‌کند (هم در سخت‌افزار و هم در سطح نرم‌افزار). بیشتر سرورهای موجود در بازار از طریق سخت‌افزار IPMI از پروتکل مدیریت استاندارد پشتیبانی می‌کنند. اما ابزارهای مدیریت نرم‌افزار تمایل دارند که اختصاصی باشند و نرم‌افزار مدیریت یک فروشنده معمولاً با سرورهای فروشنده دیگر کار نمی‌کند.

محل نگهداری سرورها در شرکت‌های بزرگ

قطعاً داشتن یک سرور داخلی مزایایی دارد. این امنیتی است که می‌تواند برای شبکه شما فراهم کند، همراه با توانایی کنترل همه داده‌های خود در هر زمان خاص. اگر میزبانی سرور خود را انتخاب کنید، دفتر شما همچنین باید آماده باشد تا از نظر جسمی مکانی امن برای آنها فراهم کند و از آنها در برابر آسیب احتمالی ناشی از گرم‌شدن بیش از حد یا سرقت فیزیکی محافظت کند.

علاوه بر این، شما باید کارمندان را برای مدیریت مجوزهای سرور منصوب کنید. یعنی شخص یا اشخاصی برای تنظیم احزاب که می‌توانند به اطلاعات سرور نیز دسترسی داشته باشند، تعیین شوند. اگرچه این کار معمولاً به شکل یک بخش فناوری اطلاعات در سازمان‌های بزرگ‌تر است، اما یک شخص با دانش فنی پیشرفته می‌تواند این کار را در یک سازمان کوچک‌تر انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =