بلاگ

استخراج رمزارز Chia روی هارد SSD و HDD

hard

استخراج ارز رمزنگاری شده جدید که قبلاً ناشناخته بود، ناگهان از طریق همه کانال‌ها به فضای اطلاعات سرازیر شد. پروژه چیا توسط برام کوهن، خالق ارز رمزنگاری شده دیگر Bittorrent (BTT) هدایت می‌شود که اخیراً نیز به دلیل افزایش شدید ارزش آن در مبادلات ارزهای رمز پایه شایعات زیادی منتشر شده است.

 بازاریابی ارز رمز پایه Chia بر اساس دو رکن اصلی ساخته شده است: بلاک‌چین و استفاده از فناوری‌های سبز. اگر با بلاک‌چین همه چیز مشخص باشد، توسعه دهندگان به‌جای کارت‌های ویدئو و ASIC ، از دستگاه‌های ذخیره داده در فناوری‌های سبز استفاده کرده‌اند. یعنی برای حفظ عملکرد بلاک‌چین به‌صورت منظم، برق بسیار کمتری مصرف می‌شود.

به‌عنوان اثبات مسئله، به‌جای روش‌های معروف POW و POS ، ارز رمز پایه Chia پیشنهاد می‌کند که از قانون جدیدی به نام POST استفاده کند که مخفف Proof of Space and Time است.

POST ترکیبی از دو فناوری است. اولین فناوری Proof of Space است که از فضای آزاد درایوهای SSD یا HDD استفاده می‌کند. در فر آیند رسم یا کاشت روی SSD ، آرایه‌ای از داده‌ها تشکیل می‌شود که در آن مبالغ مختلف هش نوشته می‌شود.

 سپس در روند استخراج این هش‌ها خوانده می‌شوند و با شرایط پیداکردن بلوک بعدی مقایسه می‌شود، هش مبلغی که برای SSD نوشته شده است را بررسی می‌کند. سپس در نظر گرفته می‌شود که بلوک پیدا شده و معدن‌کار یا کشاورز (در اصطلاحات) جایزه 5 XCH دریافت می‌کند. فناوری ذکر شده جدید نیست، زیرا در سال 2014 ، ارز رمزنگاری شده BURST دقیقاً از همان اصل استفاده کرد، فقط آن را Proof of Capacity (POC) نامیدند.

روند پلاتینگ به پردازنده‌ای کاملاً قدرتمند و SSD سریع نیاز دارد، در غیر این صورت این روند ممکن است چند روز طول بکشد. اما حتی با تجهیزات کاملاً مدرن، تولید پرونده‌های 100 گیگابایتی برای CHIA حدود 10 ساعت طول می‌کشد.

سرعت کاشت برای تجهیزات مختلف را می‌توانید در یک سند ویژه Google که توسط علاقه‌مندان ایجاد شده است، پیدا کنید. با استفاده از آن می‌توانید سرعت ایجاد پرونده برای کشاورزی CHIA را برای تجهیزات خود تخمین بزنید.

ازآنجاکه در هنگام رسم کردن، هش‌ها به طور مداوم از دیسک خوانده می‌شوند، سرعت خواندن نیز مهم است، بنابراین دیسک‌های SSD نسبت به HDD برتری دارند. اما هزینه کمتر 1 ترابایتی برای HDD ها بازده سریع‌تری را به همراه خواهد داشت حتی اگر HDD ها در RAID 1 گنجانده شوند (اتصال موازی برای افزایش سرعت). برای تولید سریع‌تر پرونده‌های مزرعه، می‌توانید از SSD استفاده کنید و سپس پرونده‌های تولید شده را به HDD منتقل کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در استخراج CHIA (داروسازی)، کمبود استخرهای عمومی است که می‌توانید چند صد گیگابایت رایگان خود را به 485 پتابایت موجود در شبکه متصل کنید.

با چنین حجمی، زمان تئوری یک بلوک در کشاورزی انفرادی حدود 1 سال خواهد بود. یک دوره زمانی قابل‌قبول‌تر برای یافتن یک بلوک Chia با ترتیب 1-2 ماه، اکنون به 50-100 ترابایت فضای خالی نیاز دارید.

اگر به سایت www.chiaexplorer.com بروید، در آنجا می‌توانید لیستی از استخرهای برتر را ببینید، اما اینها به معنای معمول کلمه استخر نیستند. در حال حاضر، همان استخرهای شخصی هستند که در آنها چندین رایانه با هم ترکیب می‌شوند. شبکه‌های ذخیره‌سازی در نرم‌افزار CHIA می‌تواند فضای خالی دیسک‌ها را در دستگاه‌های مختلف یک شبکه با استفاده از اشتراک پوشه ترکیب کنید.

در نتیجه، می‌خواهم بگویم که CHIA در مقایسه با ارز رمزنگاری شده BURST که اکنون از محبوبیت زیادی برخوردار نیست، مانند ارزهای رمز پایه پیشرفته‌تر SIA و BitTorrent ، چیز جدیدی نیست.

BitTorrent در این لیست در مقابل BURST و SIA کمی برجسته است، زیرا خالق Bittorrent Bram Cohen در توسعه CHIA شرکت می‌کند و در کمال تعجب، چند روز قبل از هیاهوی CHIA ، Bittorrent  ده برابر ارزش چیا قیمت داشت.

نوع دوم اثبات زمان استخراج موازی نیست، یعنی نصب چندین کامپیوتر در خانه برای اعتبارسنجی در شبکه CHIA منطقی نیست، زیرا سریع‌ترین دستگاه همیشه این عملیات را انجام می‌دهد. این‌ها مسائلی است که بر سرعت اینترنت (PING) و سرعت پردازش اطلاعات توسط رایانه شما تأثیر می‌گذارد.

هرکسی که ابتدا این کار را انجام دهد بلوک یافت شده را در بلاک‌چین می‌نویسد؛ بنابراین، اعتبارسنجی اثبات زمان زیادی وجود نخواهد داشت و آنها تمام‌وقت در سرعت پردازش داده‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در نتیجه، می‌خواهم بگویم که CHIA در مقایسه با ارز رمزنگاری شده BURST که اکنون از محبوبیت زیادی برخوردار نیست، مانند ارزهای رمز پایه پیشرفته‌تر SIA و BitTorrent ، چیز جدیدی نیست.

با در نظر گرفتن هیجان مصنوعی ایجاد شده در اطراف CHIA و کمبود و افزایش قیمت مورد انتظار برای SSD و HDD ، به نظر می‌رسد ارز رمز پایه CHIA، حداقل برای مدت کوتاهی، مقدار زیاد پول برای تبلیغات این ارز رمز پایه ریخته شود.

هارد چیا

اکنون همه نشریات خبری در سراسر جهان درمورد ارز رمزنگاری شده CHIA حداقل به‌نوعی مربوط به فناوری رایانه صحبت می‌کنند و می‌نویسند. یک نمونه اخیر از این روش، ارز رمزنگاری شده SAFEMOON است که هزاران درصد در طی تبلیغاتی در TikTok ارزش آن را به شدت افزایش پیدا کرده است.

اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در زمینه ارز دیجیتال هستید پیشنهاد ما به شما مقاله همه چیز درباره اتریوم(Ethereum) است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =