بلاگ

انتخاب کارت شبکه(Network card)

کارت شبکه

خرید کارت شبکه یک کار گیج‌کننده است، به‌خصوص اگر اولین‌بار باشد که قصد خرید کارت شبکه را دارید و انواع مختلف NIC (کارت‌های رابط شبکه) موجود در بازار مانند کارت PCIe، آداپتور شبکه USB نیز خرید را کمی پیچیده می‌کند. پس چگونه می‌توان کارت شبکه را انتخاب کرد؟ موارد زیر عواملی است که باید قبل از خرید کارت رابط شبکه در نظر گرفته شود.

مراقب نوع باس (Bus) کارت NIC باشید

کارت NIC را می‌توان بر اساس رابط‌های مختلف باس به کارت‌های شبکه PCI، PCI-X، PCIe و آداپتورهای شبکه USB طبقه‌بندی کرد. به‌طورکلی، سه نوع کارت شبکه مبتنی بر PCI برای قراردادن اسلات مربوطه در مادربورد دستگاه‌هایی مانند میزبان و سرورها استفاده می‌شود، درحالی‌که آداپتور شبکه USB (گذرگاه سریال جهانی) یک استاندارد گذرگاه خارجی است.

کارت شبکه PCI (Peripheral Component Interconnect) در سال 1990 ساخته شده است که دارای عرض ثابت 32 بیت (133 مگابایت بر ثانیه داده انتقال) و 64 بیت (266 مگابایت بر ثانیه داده انتقال) است. اما بعداً کارت PCI به‌تدریج با کارت PCI-X جایگزین شد. کارت رابط شبکه PCI-X (Peripheral Component Interconnect eXtended) یک فناوری PCI پیشرفته است و با PCI NIC سازگار است.

 کارت PCIe (Peripheral Component Interconnect express) آخرین استاندارد رابط کاربری است که فقط با سایر مشخصات PCI گذرگاه سازگار با نرم‌افزار است. طرح سخت‌افزاری آن نیز متفاوت است. در بازار، x1، x2، x4، x8 و x16 چهار اندازه معمول فیزیکی کارت شبکه PCIe express هستند. ازآنجاکه سازوکار سخت‌افزاری PCIe با PCI و PCI-x متفاوت است، نمی‌توان کارت PCIe را در شکاف PCI یا PCI-X متصل کرد و بالعکس (جزئیات PCI vs PCI-X vs PCIe را بررسی کنید)

توجه داشته باشید که کارت‌های شبکه PCIe محبوب‌ترین نوع کارت شبکه در بازار هستند، درحالی‌که کارت‌های PCI و PCI-X فقط در دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌شوند. سرورها، رایانه‌های شخصی و سایر میزبان‌های تازه منتشر شده معمولاً با اسلات‌های PCIe طراحی می‌شوند؛ بنابراین به نظر می‌رسد کارت‌های شبکه PCIe در طولانی‌مدت گزینه بهتری است.

با سرعت موردنیاز آداپتور شبکه آشنایی داشته باشید

قطعاً وقتی در نحوه انتخاب کارت شبکه گیج می‌شوید، این فاکتور را نباید نادیده بگیرید. اطمینان حاصل کنید که سرعت کارت NIC جدید شما متناسب با سرعت شبکه شما باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر ISP شما فقط سرعت 1 گیگابایت را ارائه دهد، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با کارت 10Gb Ethernet به‌سرعت 10 گیگابایت برسید.

 امروزه تقریباً همه کارت‌‌های شبکه می‌توانند حداقل با سرعت گیگابیت کار کنند که این امر پاسخگوی تمام خواسته‌‌های شبکه خانگی است. اما اگر قصد دارید از کارت جدیدی در سرورهای خود استفاده کنید که برای کنترل میزان ترافیک بیشتر به‌سرعت بالاتری نیاز دارند، بهتر است کارت شبکه 10 گیگابایتی و 25 گیگابایتی یا حتی کارت شبکه 40 گیگابایتی را انتخاب کنید.

در خصوص شماره پورت کارت شبکه آگاه باشید

معمولاً کارت شبکه NIC با یک پورت مناسب همراه است که اکثر تقاضاهای انتقال را برآورده می‌کند. اما کارت‌‌های NIC با چندین پورت گزینه‌‌های بسیار خوبی برای سرورها یا ایستگاه‌‌های کاری برای انجام کارهای مختلف هستند.

 به‌عنوان‌مثال، یک پورت کارت رابط شبکه می‌تواند برای انتقال داده‌‌های اصلی و پورت‌‌های دیگر برای انتقال سیگنال‌‌های عادی استفاده شود. این امر ممکن است امنیت شبکه را بهبود بخشد. علاوه بر این، کارت‌های NIC با چند پورت می‌توانند سبب افزونگی شبکه شوند. اگر یک پورت قادر به کار نباشد، کاربران می‌توانند از پورت دیگر برای تحویل داده‌ها استفاده کنند.

نوع اتصال را که NIC پشتیبانی می‌کند بررسی کنید

برخی از کارت‌های اترنت با اتصالات RJ45 طراحی شده‌اند و برخی از کارت‌های شبکه فیبر از درگاه‌های SFP + یا QSFP + استفاده می‌کنند، یا حتی ممکن است در بعضی از کارت‌ها از BNC (اتصالات مهره سرنیزه) استفاده شود.

برای کارت با اتصال RJ45 مانند کارت شبکه 1 / 10GBASE-T، برای کار با کارت باید از کابلهای اترنت مانند Cat5e یا Cat6 استفاده می‌شود. یک کارت اترنت 10 گیگابایتی به سرور rack RS-7188 متصل است. و سوئیچ شبکه FS S5850-48T4Q 10Gb داده‌ها را توسط کابل پچ Cat6 به سرور تحویل می‌دهد.

کارت‌های شبکه فیبر معمولاً از فیبرهای تک حالتی یا چند حالتی به‌عنوان محیط انتقال خود استفاده می‌کنند همان‌طور که شکل 3 نشان می‌دهد. یک کارت NIC سرور 40 گیگابایتی به سرور شبکه RS-7188 متصل است. سپس سوئیچ فیبر FS S5850-48S6Q 10G با درگاه‌‌های QSFP + سیگنال‌ها را با سرعت 40 گیگابایت از طریق کابل فیبر MTP OM4 به سرور RS-7188 منتقل می‌کند. توجه داشته باشید که برای انتقال از راه دور می‌توان از کابل‌‌های 40G DAC به‌جای کابل MTP و فرستنده و گیرنده QSFP + برای دستیابی به این لینک استفاده کرد.

برای کارت با اتصال BNC، کابل‌‌های کواکسیال برای رسیدن به اتصال موردنیاز است. توجه داشته باشید که این نوع آداپتورهای شبکه منسوخ شده‌اند؛ بنابراین خرید کارت رابط شبکه با اتصال BNC توصیه نمی‌شود.

سیستم عاملی را که کارت NIC پشتیبانی می‌کند بشناسید

رایانه‌‌های شخصی، سرورهای شبکه و سایر میزبانان از برندهای گوناگونی سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، سرورهای شبکه می‌توانند در Windows Server 2008 R2، Redhat Enterprise Linux Server اجرا شوند؛ بنابراین مهم است که مطمئن شوید آداپتور شبکه جدید از سیستم‌عامل مورداستفاده دستگاه شما قبل از خرید پشتیبانی می‌کند. در غیر این صورت کارت کار نمی‌کند.

چه کارکردهایی از کارت شبکه می‌خواهید

اگر فقط می‌خواهید دسترسی به اینترنت را فراهم کنید، همه کارت‌‌های NIC می‌توانند این کار را انجام دهند. اما اگر برای پشتیبانی از ویژگی‌‌های پیشرفته مانند FCoE (کانال فیبر از طریق اترنت)، iSCSI یا PCI-SIG به کارت شبکه نیاز دارید، باید کتاب دستورالعمل را بررسی کنید یا مستقیماً از فروشنده بخواهید مطمئن شود که کارت NIC عملکرد موردنیاز شما را پشتیبانی می‌کند.

هنگام تصمیم به خرید آداپتور شبکه، سایر عوامل نباید نادیده گرفته شوند

وقتی نحوه انتخاب کارت شبکه را در نظر می‌گیرید، بودجه همیشه یک عامل مهم است. قیمت کارت‌‌های NIC بسیار متفاوت است زیرا در مدل‌ها، سرعت‌ها، عملکردها و برندهای مختلفی طراحی شده است. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که از منبع معتبری خرید می‌کنید، زیرا یک فروشگاه معتبر معمولاً خدمات بهتری ارائه می‌دهد. ممکن است برخی از فروشندگان برای ارائه خدمات جامع به مشتریان در دسترس نباشند. انتخاب فروشنده‌ای که خدمات و پشتیبانی فنی 24 ساعته به مشتریان ارائه می‌دهد.

کارت رابط شبکه

کارت رابط شبکه (NIC) یک واحد سخت‌افزاری است که در داخل رایانه‌‌های دارای یک اسلات تعبیه شده است، این قطعه رایانه را برای ارتباط با سایر دستگاه‌ها از طریق گذرگاه به شبکه رایانه متصل می‌کند. مترادف بسیاری برای کارت رابط شبکه مانند، آداپتور شبکه، کارت شبکه محلی (LAN) یا کارت رابط شبکه فیزیکی، کنترل‌کننده اترنت یا آداپتور اترنت و کارت اتصال وجود دارد.

 کارت رابط شبکه تقریباً از همه گذرگاه‌های استاندارد برای انتقال داده بین رایانه‌ها یا دستگاه‌ها پشتیبانی می‌کند. کانکتورها یا گذرگاه‌ها به‌عنوان یک واسطه برای ارتباطات بین دستگاه‌‌های مختلف ارتباط سریال را به ارتباط موازی یا ارتباط موازی را به ارتباط سریال تبدیل می‌کنند. همچنین داده‌ها را بر اساس معماری شبکه فرمت می‌کند.

کارت رابط شبکه NIC یک جز سخت‌افزاری است، جایی که کنترل‌کننده‌های شبکه در یک برد مدار قرار می‌گیرند که از مدل استاندارد 7 لایه OSI برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند و مانند یک گیرنده ترانس عمل می‌کند. جایی که قرار است هم‌زمان انتقال داده بین دستگاه‌های مختلف صورت گیرد.

کانکتور PCI

کانکتور ISA

کانکتور ISA

PCI-E

FireWire

یواس‌بی

اتصال به شبکه نیز از طریق یکی از موارد زیر انجام می‌شود

شبکه محلی کابلی

وای‌فای

نشانه – حلقه

توابع NIC

این موارد مانند یک مترجم عمل می‌کنند که داده‌ها را به یک سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کنند.

ارتباطات می‌تواند با استفاده از سیم کابل یا روتر بی‌سیم از طریق شبکه سرور انجام شود

برای برقراری ارتباط از راه دور از آداپتور شبکه استفاده می‌شود.

انواع کارت‌‌های رابط شبکه

دو نوع NIC وجود دارد

اترنت NIC

شبکه بی‌سیم NIC

کارت اترنت NIC شکافی برای کابل است که در آن باید یک سر کابل اترنت را به شکاف‌های کامپیوتر وصل کنیم و سر دیگر کابل را به مودم وصل کنید

سه استاندارد در اترنت

5-Base T: در سال 1973 ساخته شده است که می‌تواند داده‌ها را با استفاده از کابل کواکسیال تا فاصله 1000 میلی‌متر انتقال دهد.

10-Base T: در سال 1987 ساخته شده است، از کابل‌های پیچ‌خورده مانند کابل‌های تلفن برای ارتباطات استفاده می‌کند.

100-Base T: همچنین به‌عنوان اترنت سریع شناخته می‌شود، سرعت داده‌‌های منتقل شده در آن بسیار زیاد است.

Gigabit Ethernet

همچنین به‌عنوان اترنت 1000-Base T نام‌گذاری شده است، ویژگی خاص این مورد است که پهنای باند شبکه را تا 10 برابر افزایش می‌دهد که می‌تواند تا 1000mbps داده را منتقل کند.

شبکه بی‌سیم NIC

کارت‌های NIC شبکه بی‌سیم شامل یک آنتن کوچک است که روی کارت قرار دارد، جایی که ارتباط بین دستگاه‌های مختلف با استفاده از روتر و پروتکل‌های مختلف شبکه به‌صورت بی‌سیم تنظیم می‌شود. یکی از این نمونه‌‌های کارت NIC شبکه بی‌سیم، رابط دیجیتال داده فیبر FDDI است.

 در مواردی که داده‌ها باید در مسافت‌‌های طولانی منتقل شوند، در چنین مواردی، از رابط دیجیتال داده فیبر FDDI استفاده می‌شود که داده‌ها را به پالس‌‌های دیجیتال ترجمه می‌کند و با استفاده از فیبر نوری ارتباط ایجاد می‌شود. FDDI معماری از نوع حلقه‌ای است که دارای 100mbps، انتقال و انتقال مجدد نیز برای مسافت طولانی از مزایای FDDI است.

اجزای اصلی کارت رابط شبکه به شرح زیر است

یک حافظه خارجی برای ذخیره داده‌ها به طور موقت استفاده می‌شود و هر زمان که لازم باشد هنگام پردازش ارتباط از داده‌‌های ذخیره شده استفاده می‌کند.

از اتصالات برای ایجاد ارتباط فیزیکی بین کابل‌ها و پلاگین با برد استفاده می‌شود، این نوع اتصال به‌ویژه در نوع Ethernet کابل‌‌های NIC دیده می‌شود.

پردازنده پیام داده را به فرمت سیگنال تبدیل می‌کند تا ارتباط به‌راحتی انجام شود.

انواع مختلف باس‌‌های استاندارد بر اساس سازگاری با فرایند کار، در اسلات‌‌های Buses Connector متصل می‌شوند.

برای کنترل عملکرد ارتباطی، یا از طریق روشن یا خاموش‌کردن سوئیچ، از جامپر یا Dual در سوئیچ‌‌های بسته استفاده می‌شود.

آدرس MAC که یک آدرس هویتی منحصربه‌فرد است، به کارت رابط شبکه در جایی که بسته‌‌های اترنت با رایانه در ارتباط هستند، داده می‌شود. آدرس MAC به‌عنوان آدرس شبکه فیزیکی نیز شناخته می‌شود.

روتر یک دستگاه NIC است که برای اتصال بی‌سیم به اینترنت استفاده می‌شود.

کارکرد NIC

عملکرد کارت رابط شبکه این است که مانند یک پل متصل به چندین کامپیوتر با استفاده از LAN – شبکه محلی یا روتر که به شکاف کارت NIC متصل است عمل کند.

مورد دیگر که اگر CRC (کد زائد حلقوی) درست باشد، آدرس MAC مقصد بررسی می‌شود، اگر با کارت رابط شبکه فریم پخش مطابقت داشته باشد، فریم به شکل دیگر پردازش می‌شود و دور ریخته می‌شود. پس از تأیید آدرس MAC، عنوان صفحه و تریلر حذف می‌شوند و بسته‌ای ایجاد می‌شود که با استفاده از پروتکل‌‌های شبکه برای پردازش بیشتر منتقل می‌شود. این کار واقعی NIC  است.

اکنون برای یک داده خارج از فرایند معکوس استفاده می‌شود. پروتکل شبکه یک بسته را به NIC منتقل می‌کند. NIC آدرس MAC مبدأ و مقصد را به‌عنوان فریم اضافه می‌کند و CRC را برای تریلر محاسبه می‌کند. اکنون قاب آماده انتقال است. NIC فریم را برای انتقال در محیط به سیگنال‌‌های بیتی تبدیل می‌کند.

مزایای کارت رابط شبکه به شرح زیر است:

سرعت ارتباط با استفاده از اینترنت معمولاً در گیگابایت زیاد است

اتصال بسیار قابل‌اعتماد

بسیاری از دستگاه‌‌های جانبی را می‌توان با استفاده از بسیاری از درگاه‌‌های کارت NIC متصل کرد.

داده‌‌های انبوه را می‌توان در میان بسیاری از کاربران به اشتراک گذاشت.

برنامه‌‌های کاربردی کارت شبکه رابط به‌صورت زیر است

رایانه از NIC برای تبادل داده از طریق شبکه مانند اسناد، تصاویر، پرونده‌ها استفاده می‌کند.

قابل‌استفاده برای دستگاه‌‌های ارتباطی بی‌سیم مانند فایروال‌ها، پل‌ها، تکرارکننده.

قابل‌استفاده برای هاب‌‌های دستگاه‌‌های ارتباطی سیمی، سوئیچ‌ها، روتر، تلفن‌‌های هوشمند.

کلام آخر

در این مقاله خلاصه‌ای در مورد کارت شبکه و کارت رابط شبکه یا کنترل‌کننده رابط شبکه که یک جز سخت‌افزاری الکترونیکی است و با رایانه‌ها یکپارچه شده، آورده شد. هدف اصلی این اتصال برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ها به‌صورت سیمی یا بی‌سیم است. فروشندگان اصلی کارت‌‌های رابط شبکه اینتل، سیسکو، D-Link هستند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “انتخاب کارت شبکه(Network card)

  1. سارا غلامی گفت:

    عالی بود خسته نباشید

    1. sajjad768admin گفت:

      ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =