بلاگ

انواع خرابی هارد و علت آن

انواع خرابی هارد دیسک و علت آن

انواع خرابی های هارد و علت آن : وقتی ما از خرابی هارد دیسک مان حرف میزنیم در واقعا به احتمال بسیار زیاد ممکن است با مقوله بد سکتور روبرو شویم که در این حالت ما نیاز مبرمی به بازیابی اطلاعات یا به اصطلاح ریکاوری هاردمان داریم شاید کمتر کسی میداند یا اطلاع دارد که قبل از تعمیر هارد ، بازیابی اطلاعات صورت میگیرد .

بخاطر اینکه اگر هارد تعمیر شود ممکن اطلاعات از بین برود و ما دیگر نتوانیم به اطلاعات مانده ، دسترسی داشته باشیم .بعضی مواقع مشکلی که برای هارد پیش می آید و موجب خرابی آن می شود ، ممکن است از ماژول آن هارد باشد .

هاردی که ضربه شدیدی به بدنه اش وارد می شود باید برای تعمیر اماده شود و ممکن است هیچ امیدی برای تعمیر آن وجود نداشته باشد اما میتوان تا حدودی اطلاعات باقی مانده را از داخل هارد بیرون کشید آن هم فقط به دست توانمند نیروی های تعمیر کننده سخت افزاری ممکن است

در ادامه با اچ پی یوزد همراه شده و با انواع خرابی هارد آشنا شوید.

سوختن هد و موتور هارد

هارد ها مواقعی ممکن است اتفاقاتی نظیر سوختگی برد اصلی یا هد یا موتور هد را به همراه داشته باشد که گاها ممکن است نتوانیم هارد را شناسایی یا Detect کنیم .

در حالتی دیگر ما ممکن است در طول شبانه روز که با سیستم کار میکنیم صدایی از هارد مان بشنویم که این صدا خبر از خرابی هارد در آینده میدهد ، در حالتی دیگر هارد ها ممکن است با ویروسی شدن و آلوده شدن اطلاعات روبرو شود و تبعات بسیار زیادی از قبیل سوزاندن کل هارد از طریق دستورات و وظایفی که ویروس بر عهده دارد ،شود.

در ادامه به شرح همه این خرابی  ها خواهیم پرداخت :

انواع خرابی های هارد و علت آن

بدسکتور هارد دیسک

بد سکتور شدن در هارد ها مشکلاتی است که بسیار رخ می دهد و دردسر ساز است .وظیفه ای که هد در هارد به عهده دارد به دو قسمت تقسیم می شود: نوشتن و خواندن از روی آن.هنگامی که این عمل به هر دلیلی بر روی سکتور نتواند به درستی انجام شود ، سیستم ما آن سکتور را با نام بد سکتور که اصلاحا و مکرر آن را می شونیم ، میشناسد.

 

 

کند شدن هارد

دیگر دلیل خرابی هارد کند شدن آن است این کندی

دلایل مختلفی دارد که باید با دخالت متخصصان این

زمینه شناخته و رفع شود. خرابی مازول ، پر شدن

لیست خرابی و همچنین بد سکتور شدن می تواند

یکی از چند دلایلی باشد که باعث می شود

هارد دیسک ما کند شود

ما در بازار با هارد دیسک های زیادی مواجه هستیم که

در این مورد از خرابی ، یعنی کند شدن ، مارک وسترن

دیجیتال ، بیشتر با این مشکل درگیر است .

 

 

 

 

خرابی فریم ور

فریم ور ها دلیل دیگری هستند که باعث به وجود آمدن خرابی می شودکه برای هارد دیسک ها بسیار مشکل ساز است که عواقب مضری نظیر دیتکت شدن یا کند شدن و یا بد سکتور شدن هارد دیسک را به همراه دارد که با اصلاح ماژول می توان این مسکلات به راحتی حل شود

 

ضربه به هارد دیسک

ممکن است هارد دیسک ما به ضربات خارجی و فیزیکی از بیرون روبرو

شود که در این حالت اگر بتوانیم اطلعات را از هارد دیسک بیرون

بکشیم که بسیار شانس آورده ایم اما اگر نتوانیم به  اطلاعات

دسترسی پیدا کنیم یعنی وضعیت هارد دیسک مان بسیار وخیم تر

است که باید با تعویض قطعات با تشخیص متخصصان این عمل صورت

گیرد .

اگر هارد ضربه خورده را در همان حالت بخواهیم دوباره به نیت کشیدن

اطلاعات ازش ، به سیستم وصل کنیم مرتکب یک اشتباه بزرگتر

خواهیم شد هیچ وقت این ریسک را نکنید چون ممکن است به قطعات

دیگر هارد دیسک ضربه زده و بیشتر و بیشتر هارد دیسکمان سوخته

یا ضربه بخورد .

 

خرابی در برد هارد دیسک

اگر برد هارد دچار مشکل شود و یا بسوزد، در صورتی که تعمیر نشود قابل تعویض است. توصیه می‌کنیم برد هارد را تحت هر شرایطی حتی شکستگی نگه دارید و آن را حفظ کنید زیرا در بعضی موارد ممکن است برای تعمیر یا ریکاوری اطلاعات به اطلاعات برد اصلی نیاز باشد.

 

حمله ویروسی

ما در دنیای اینترنت شاهد ویروسهایی با وظایف تایین شده هستیم که ممکن به هر سیستمی رخنه کرده و دقیقا وظیفه اش خراب کردن هد هارد باشد و دیگر کاری از دست شما بر نیاید

در واقع شمارا به دردسری بزرگ می اندازد گاهی ممکن است ویروس به صورت نرم افزاری باعث پاک شدن اطلاعات شود بعضا دیده ایم که دیسک درایو ما خود به خود پیغام فرمت کل هارد را به ما پیشنهاد میکند که در این صورت اگر این پیغام را نادیده بگیرید اطلاعات شما امن خواهد ماند اگر پیغام را جواب دهید دیگر نمی توانید اطلاعات را برگردانید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =