بلاگ

تفاوت حافظه های رم DDR2 و DDR3 با DDR4 در چیست؟

انواع رم

تفاوت حافظه رم DDR2 و DDR3 با DDR4 در چیست؟

تفاوت حافظه رم DDR2 و DDR3 : ابتدا به مخفف کلمه Ram می پردازیم : Random Access Memory بوده و حافظه ای با دسترسی کاملا تصادفی بوده این به این معنی است که برای دسترسی به خانه های حافظه دیگر نیازی نیست به صورت پشت سر هم و خانه به خانه دنبال خانه مد نظر بگردد و مستقیم خانه خود در حافظه را پیدا میکند و این امر باعث سرعت گرفتن بسیار بالا در انتقال داده می شود اما این به این معنی نیست که ما می توانیم همه چیز را در این خانه های حافظه به طور دائم ذخیره کنیم . این تفکر در مورد رم منطقی نیست .

در حالت کلی مردم هنگام خرید یک سیستم در مرحله دوم رم کامپیوتر را مد نظر گرفته و تنها به شماره یا مقدار رم توجه میکنند مثل 4گیگ یا 8گیگ یا 16 گیگف اما چیزی که مشتری عادی در اینجا اغلب مواقع به آن توجه ندارد این است که باید نسل رم را در نظر گرفته و با دقت بیشتری جوانب آن را در بسنجد منظور از نسل های رم همان DDR های رم هستند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز دنیا ، روز به روز به نسل های حافظه های رم اضافه می شود ما در اینجا به تعدادی از نسل های به روز و پر کاربرد در ایران می پردازیم و تفاوت آنها را به اختصار توضیحح می دهیم .

تفاوت حافظه رم DDR2 و DDR3

همه چیز در مورد DDR RAM چیست؟

DDR مخفف عبارت Double Data Rate (نرخ داده دو برابر) است. اگر ساده تر به قضیه نگاه کنیم به این صورت است که خروجی در نرخ داده دو برابر خواهد بود و این به این معنی است که حافظه رم ما داده را دو بار در هر چرخه کلاک جابجا می کند. تمامی داده ها روی یک سیستم به اصطلاح کامپیوتری به صورت دیجیتال عمل میکند در واقع به صورت قالب 0 و 1 منطقی ، ذخیره می شود یه چرخه کلاک بر اساس سیگنال رفت و برگشت پردازنده از 0 به 1 و دوباره به 0  تایین می شود.

اگر بخواهیم نرخ داده دو برابر یا همان DDR را با استاندارد اولیه و قدیمی SDR یا همان Single Data Rate (نرخ داده تکی) مقایسه کنیم به وضوح می توان پیشرفت بزرگی را مشاهده کرد.

در حافظه های SDR نرخ داده در هر کلاک پردازنده تنها یک بار جابجایی و تغییر مکان صورت میگرفت و این امر باعث شد تکنولوژی های بعدی طبق نیاز کاربران و بازار پیشرفت چشم گیری را ببینیم و پشت سر همین حافظه تک بعدی حافظه ای به نام DDR به بازار وارد شد و این نسل از حافظه فعلا در بازار ثابت قدم بوده و تنها نسل هایش به روز تر می شود .

انواع نسل های حافظه DDR RAM

DDR نل هایش را خیلی سریع به بازار تزریق کرد نسل های DDR2 , DDR3 , DDR4از این قبیل نسل ها هستند .در این نسل ها به مرور سرعت و دیگر قابلیت های رم تغییر کرده و افزایش یافته .در دنیای دیجیتال  0 و 1 اندازه و سرعت دو عامل بسیار مهم محسوب می شوند که باعث می شوند توسعه دهندگان این سخت افزار ها معیار اصلی شان برای ساخت  باشد همانطوری که اولویت اول مشتریان در انتخاب رم ها همین میئله خواهد بود. جدا از توضیحات بالا ، چیزی که در ذهن شما به عنوان سوال ممکن است به وجود بیاید این است که فرق بین این دو تکنولوژی DDR2,DDR3 در چیست؟

نسل های حافظه ها با پردازنده های سیستمی ارتباط بسیار نزدیک و در کل وابسته هم هستند. اگر بخواهیم از همه توان یک پردازنده اصلی استفاده کنیم نیاز به یک حافظه ای داریم که سرعت بالایی داشته باشد تا بتواند از حداکثر سرعت پردازنده بهره برد . نکته ای را می خواهم به شما یاد آور شوم که هر نسل از حافظه ها اگر به دقت به بورد فیزیکی آن نگاه کرده باشید تراشه هایشان نسبت به نسل هایشان بسیار متفاوت بوده و امکان ندارد همه آنها بر روی بورد اصلی سوارشوند چون اسلات هایی که برای رم ها تعبیه شده نسبت به نسل های رم ها تنظیم شده و نمیتوان به دلخواه خود فرد هر رمی را داخل هر اسلات ی از بورد سوار  کرد.

تشریح کامل تفاوتهای حافظه رم DDR2 و DDR3

تفاوت مهمی که می توان گفت این است که در هر کلاک از طرف پردازنده در نسل ddr دو بار داده انتقال میافت و طبیعتا در نسل DDR2 این داده ها هر بار ک کلاک رخ می دهد چهار سری داده انتقال می یابد و در نسل DDR3 این چرخه باز هم دو برابر میشود به این صورت که در هر بار کلاک هشت سری داده انتقال داده میشود . جالب نیست ؟تفاوت حافظه رم DDR2 و DDR3

بین این دو نسل طبیعتا نسل سه این نوع از خافظه سریع تر عمل می کند و گفتنی است برای فهمیدن معیار یا حداکثر مقدار انتقال اطلاعات در هر نسل به مگاترنسفر یا همان (MT/s) می توان دقت کرد که به این صورت است که اگر با مقدار 1MT/s روبرو شویم ، منظور همان یک میلیون انتقال در هر ثانیه را نشان می دهد.

حالا فرض کنید این مقدار در نسل های بعد به چه صورت است ، نرخ انتقال داده در نسل دوم RAM بین 400 الی 1066 مگاترنسفر بر ثانیه بود. این نرخ در نسل بعدی به 800 الی 2133 مگاترنسفر بر ثانیه افزایش پیدا کرد. یکی دیگر از تفاوت های این دو نسل DDR2 , DDR3 ولتاژ انها بوده که در نسل دوم ولتاي 1.8 ولت تایین شده در صورتی که در نسل سوم این ولتاژ به 1.5 ولت تغییر پیدا کرد یعنی مقدار مصرفی رم کاهش پیدا  کرده و طبیعتا فشار کمتری به پردازنده وارد خواهد کرد

تشریح کامل تفاوتهای حافظه رم DDR3 و DDR4

انقلابی که در نسل های حافظه رم بوجود آمد ظهور نسل 4 از سری حافظه های رم بود امروزه DDR4 استاندارد محسوب می‌شود. ولتاژ کاری در نسل چهارم رم به 1.2 ولت کاهش پیدا کرده و نرخ انتقال داده به 1600 الی 3200 مگاترنسفر بر ثانیه رسیده است.

عمدتا حافظه‌های مبتنی بر DDR4 به صورت 16 گیگابایتی به فروش می‌رسند، هر چند چیپ‌های با حافظه کمتر و بیشتر نیز وجود دارد.

جنبه مهم دیگر حافظه رم

اگر یک کامپیوتر پیش ساخته خریداری می‌کنید، همه قطعات از قبل برایتان اسمبل شده‌اند. پس نیازی به نگرانی نیست. اگر در پی جمع‌آوری قطعه برای ساخت یک سیستم دسکتاپ هستید، تنها توجه به نسل رم کافی نیست. باید بسته به کاربردتان از کامپیوتر، به حافظه نیز توجه خاصی داشته باشید. به عنوان نمونه برای فردی که قرار است ماشین‌های مجازی متعددی روی سیستم نصب کند. خرید یک DDR3 RAM با ظرفیت 8 گیگابایت به جای یک DDR4 RAM با ظرفیت 4 گیگابایتشدیدا انتخاب عاقلانه‌تری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 15 =