بلاگ

دلایل رایج خرابی هارد دیسک‌

هارد دیسک

خرابی هارد دیسک به دلایل مختلف امکان پذیر است، دلایلی مانند سایش و پارگی که ناشی از خطاهای انسانی است تا اشکالات نرم افزاری  یا بدافزارها که می‌تواند دلیلی برای ازکارافتادن هارد دیسک‌ها شود.

هارد دیسک مانند مغز کامپیوتر کار می کند و بدون آن ، رایانه چیزی بیشتر از پوسته ای از پلاستیک ، تابلوهای مدار الکتریکی و قطعات متفرقه نیست. سلامت ناحیه فیزیکی که اطلاعات رایانه در آن ذخیره می شود و هم ناحیه ای که دستورالعمل های عملکرد رایانه از آنجا سرچشمه می گیرد برای عملکرد کامپیوتر ضروری است.

زمانی که هارد دیسک خراب می شود امکان بازیابی هارد دیسک وجود دارد، اما تضمینی وجود ندارد که همه داده‌ها و اطلاعات مهمی مانند پرونده های شخصی ، عکس های خانوادگی ، سوابق معاملات تجاری ، اطلاعات مالیاتی و غیره  به طور کامل بازیابی شود.

دلایل خرابی هارد دیسک ها با زبانی ساده و روان
خرید هارد سرور اچ پی از شرکت رایا پیشرو

خرابی هارد دیسک ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، روش های خاصی برای محافظت در برابر آنها وجود دارد و گاهی اوقات  تشخیص به موقع کلید پیشگیری از خرابی هارد دیسک می‌باشد.

خرابی هارد دیسک انواع مختلفی دارد و دانستن انواع رایج و علل آنها نیز می تواند به شما در انجام اقدامات پیشگیرانه کمک کند. بسیاری از خرابی‌های رایج درهارد دیسک‌ها را می توان از طریق تعمیر و نگهداری معمول و محافظت از رایانه برطرف کرد.

 اگر در موقعیتی قرار گرفتید که فکر می کنید ممکن است هارد دیسک ضربه خورده باشد، باید از اشخاص حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید تا در بازیابی ایمن اطلاعات شما کمکتان کند.

علائم خرابی هارد دیسک

هارد دیسک‌ ها از جهات مختلف مستعد خرابی هستند، بنابراین علائم خرابی هارد دیسک‌ها با یکدیگر متفاوت است. لازم به ذکر می‌باشد که برخی از علائم ذکر شده در ادامه متن می‌تواند نشانه مشکلات دیگری باشد و لزوماً نشان دهنده خرابی هارد دیسک نیست.

توضیح خرابی انواع هارد دیسک ها به زبا ساده
خرید هارد سرور اچ پی از شرکت رایا پیشرو پیشتاز

رایج ترین علائم خرابی هارد دیسک

خرابی هارد دیسک ها می تواند علائم گوگانونی داشته باشد که در لیست زیر علائمی که بیشتر شایع هستند آورده شده است:

  1. گرمایش غیر معمول یا زیاد

2. خطاهای مکرر خواندن یا نوشتن دیسک

3. خرابی یا انجماد مکرر کامپیوتر

4. پوشه‌ها و پرونده‌ها قابل دسترسی نیستند

5. ناپدید شدن داده‌ها

6. هارد دیسک تغذیه می‌شود اما نمی‌تواند عملکردهای معمول را انجام دهد

7. هارد دیسک تغذیه می‌شود اما توسط رایانه اشتباه تشخیص داده می‌شود یا نویسه‌های بی معنی را نمایش می‌دهد

8. هارد قابل دسترسی است اما عقب می‌افتد یا به نظر می‌رسد “قطع” است

9. موتور کار می‌کند اما هارد دیسک توسط کامپیوتر تشخیص داده نمی‌شود

10. هارد دیسک هنگام بوت شدن یخ می‌زند

11. در اثر یخ زدگی موتور صدایی ایجاد نمی‌شود

12. اطلاع رسانی رایانه/گزارش خطا

13. ایجاد صداهای غیر معمول

انواع خرابی هارد دیسک

خرابی مکانیکی هارد دیسک

هارد دیسک‌ها یکی از معدود اجزای مکانیکی کامپیوتر هستند، بنابراین مانند هر دستگاه مکانیکی مستعد اثرات سایش و پارگی هستند، اگرچه خرابی مکانیکی نیز می‌تواند در اثر ضربه شدید نیز ایجاد شود.

برای هارد دیسک‌های قدیمی تر، احتمال خرابی مکانیکی بیشتر است. خرابی‌های مکرر کامپیوتر یا یخ‌زدگی و صداهای غیر معمول می‌تواند از نشانه‌های خرابی مکانیکی باشد.

خرابی الکتریکی هارد دیسک

هارد دیسک از برق برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند، بنابراین هرگونه خرابی مدارهای الکترونیکی در قسمت هد خواندن و نوشتن و برد مدار چاپی PCB می‌تواند منجر به از دست رفتن دسترسی به داده‌ها شود. افزایش ولتاژ برق، ناشی از خطوط برق آسیب دیده یا برخورد صاعقه، می تواند باعث خرابی هارد دیسک شود. اگر هارد دیسک تغذیه می‌شود اما نمی‌تواند عملکردهای معمول را انجام دهد، ممکن است نقص الکتریکی منبع وجود داشته باشد.

خرابی منطقی هارد دیسک

هرگونه خرابی غیر فیزیکی سیستم‌های نرم افزاری هارد دیسک می‌تواند منجر به خرابی منطقی هارد دیسک شود.

 خرابی‌های منطقی می‌تواند ناشی از تعدادی خرابی در داده‌های هارد دیسک، از جمله بدافزار، فایل‌های خراب، ویروس‌های نرم افزاری، بستن نادرست برنامه، خاموش شدن تصادفی کامپیوتر، حذف تصادفی فایل‌های ضروری برای عملکردهای هارد دیسک، خطای انسانی و موارد دیگر باشد.

علائم خرابی منطقی می‌تواند متفاوت باشد، از بین رفتن داده‌ها و فایل‌هایی که نمی‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد، تا خطاهای مکرر دیسک، عدم توانایی هارد دیسک در انجام عملکردهای معمول، تشخیص نادرست هارد دیسک، تاخیرهای هارد دیسک و بسیاری دیگراز مشکلات مربوط به داده های روی هارد دیسک می‌باشد.

تاثیر خرابی سیستم عامل بر خرابی هارد دیسک

سیستم عامل رایانه یک نوع نرم افزار است که عملکردهای بررسی و نگهداری دیسک را بر روی هارد دیسک انجام می‌دهد. این چیزی است که به هارد دیسک اجازه می‌دهد تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کند. هرگونه خرابی در سیستم عامل می‌تواند منجر به خرابی ارتباطات شود، حتی زمانی که تمام عملکردهای مکانیکی و الکتریکی در حال کار هستند. خرابی سیستم عامل ممکن است به دلیل آسیب به ناحیه بشقابی که سیستم عامل روی آن قرار دارد رخ دهد. نشانه‌های خرابی سیستم عامل می‌تواند شامل روشن شدن هارد دیسک اما عدم تشخیص یا عدم تشخیص رایانه یا انجماد دیسک در حین راه اندازی باشد.

خرابی پیچیده هارد دیسک

همچنین امکان وجود چندین مسئله در کنار هم و ایجاد مجموعه‌ای از خرابی‌ها منجر به خرابی هارد دیسک می‌شود.

دلایل خرابی انواع هارد دیسک
در این مقاله با تکنیک های جلوگیری از خرابی هارد دیسک ها آشنا خواهید شد

چگونه از خرابی هارد دیسک جلوگیری کنیم

مواقعی وجود دارد که نمی‌توانید از خرابی هارد دیسک جلوگیری کنید.، اما در بسیاری از موارد می‌توان از خرابی هارد دیسک با تعمیر و نگهداری درست پیشگیری کرد.

تهویه مناسب و خنک کننده کامپیوتر یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از هارد دیسک است. هر گونه فن یا شبکه تهویه روی کامپیوتر نباید مسدود شود و در صورت بیش از حد گرم شدن، کامپیوتر باید خاموش شود، اگر داغ شدن بیش از حد ادامه پیدا کرد، کامپیوتر باید توسط یک تکنسین تعمیر کامپیوتر، تعمیر و نگهداری شود.

برای جلوگیری از صدمه خطرناک به هارد دیسک، باید کامپیوتر را در صورت عدم استفاده از برق جدا کنید. اگر رایانه مکرراً و در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرد و قطع کردن آن بعد از هر بار استفاده ناخوشایند است، ترجیحاً از برق محافظ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 2 =