بلاگ

راهنمای خرید سرور

سرور

هنگامی‌که تعداد کارکنان یک شرکت به بیش از دو یا سه پرسنل افزایش یافت، احتمالاً زمان خرید سرور برای دفتر فرارسیده است. بسته به زمینه، اصطلاح “سرور” ممکن است به سخت‌افزار سرور، نرم‌افزار یا عملکرد هر یک یا هر دو باشد.

اولین انتخاب شما در مورد خرید سرورها این است که آیا واقعاً در دفتر کار خود به یکی از آنها نیاز دارید یا خیر. برای مشاغل کم جا، ممکن است معرفی خرید سرور تجاری بهترین ایده نباشد. اجاره سرور در فضای ابری گاهی منطقی‌تر است، به‌ویژه برای مشاغل کوچک که زیرساخت‌های IT قوی ندارند. بااین‌حال، محدودیت‌هایی برای کارهایی که می‌توانید با یک سرور مبتنی بر ابر انجام دهید وجود دارد.

خرید سرور Cloud برای زمانی که کسب‌وکارها برای اولین‌بار شروع به کار می‌کنند ایده‌آل هستند. بااین‌حال، هزینه‌های ابر با افزایش تعداد سرمایه‌های تجاری رشد می‌کنند. هزینه‌های ماهانه با رشد داده‌ها جمع می‌شوند.

اگر تصمیم گرفتید که قطعاً به خرید سرور احتیاج دارید، پس باید انتخاب کنید که آیا یک سرور داخلی مونتاژ کنید یا یک پیش‌ساخته را خریداری کنید.

سخت‌افزار سرور چگونه عملکرد را تعیین می‌کند؟

برای خرید سرورها دقت کنید زیرا سرورها طیف شگفت انگیزی از کارها را انجام می‌دهند. آیا این بدان معناست که یک نوع سرور برای عملکردهای خاص بهتر از نوع دیگر است؟ بله و خیر. برخی مشخصات سخت‌افزاری وظایف مختلفی را برعهده دارند.

در سطح سخت‌افزاری، سرور اشتراکات زیادی با یک رایانه استاندارد دارد. به سرورها به‌عنوان رایانه‌هایی فکر کنید که منابعی را برای استفاده از رایانه‌های دیگر تهیه می‌کنند تا رابطه را نشان دهند. اجزای سرور از نظر ویژگی‌های اضافی برای کار 24/7 متفاوت هستند.

به‌عنوان‌مثال، حافظه سرور ECC دارای سیستم‌عامل تصحیح خطا است که در کنترلر محافظت اضافی در برابر خرابی است. به‌علاوه سرورها ممکن است دارای اجزای سخت‌افزاری پشتیبان باشند که در ساخت ساخته شده‌اند.

منبع تغذیه اضافی، پردازنده مرکزی یا محفظه درایو قابل تعویض گرم، در صورت خرابی یک قسمت، پشتیبان‌گیری‌ها افزایش‌یافته و داده‌ها را برای کاربران قابل‌دسترسی نگه می‌دارد.

نحوه خرید سرور مناسب

    تأیید اعتبار برای یک دامنه. نام کاربری، رمز ورود، سطح دسترسی و تنظیمات امنیتی در یک کامپیوتر سرور یا سوئیچ شبکه تعیین شده قرار دارد. در ویندوز سرور کنترل‌کننده دامنه DC نامیده می‌شود و برای مدیریت Active Directory (AD) استفاده می‌شود.

    ارائه خدمات پایگاه‌داده به سایر سرورها. برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها بر روی یک‌لایه پایگاه‌داده ساخته می‌شوند که اغلب در سرور خود ذخیره می‌شود. وظایف خاص توسعه و غیر کاربر مانند تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، استخراج، بایگانی و ذخیره‌سازی با استفاده از Oracle ، MySQL ، MS Access و برنامه‌های مشابه از این سخت‌افزار سرور استفاده می‌کند.

میزبانی وب‌سایت با سرور وب

 سرورهای وب از HTTP برای ارائه پرونده‌هایی که صفحات وب را برای کاربران در حال مرور وب‌سایت ارائه می‌دهند، استفاده می‌کنند. سرورهای وب هم‌زمان با یک سرور پایگاه‌داده کار می‌کنند.

این اتفاق ممکن است در همان سرور سخت‌افزاری فیزیکی یا با استفاده از دو سرور شبکه با هم رخ دهد. به دنبال افزونگی سخت‌افزار به‌خصوص اگر میزبان تجارت الکترونیکی هستید. افزایش ظرفیت RAM سرور از عملکرد کم شده سود می‌برد.

    ارائه خدمات ایمیل با سرور نامه. سرورهای پیام‌رسان، مانند Microsoft Exchange ، از پروتکل‌های خاص (SMTP ، POP3 ، IMAP) برای ارسال و دریافت پیام استفاده می‌کنند. اختصاص دادن سخت‌افزار سرور به این کار برای عملکرد بهینه توصیه می‌شود.

کنترل تجهیزات جانبی مشترک، مانند چاپگر

 مشخصات کم‌مصرف کافی خواهد بود. اگر یک رایانه شخصی قدیمی داشته باشید، می‌توانید به‌عنوان سرور چاپ مجدداً استفاده کنید.

انتخاب فاکتور فرم سرور متناسب با فضای فیزیکی شما

سرورها دارای چندین فاکتور شکل فیزیکی مختلف هستند که می‌توان آنها را به سه چتر طبقه‌بندی کرد: برج، تیغه و رک مونت.

 فاکتورهای فرم توسط پرونده سرور تعیین می‌شوند. در داخل مدل‌های مشابه اجزای مشابهی پیدا خواهید کرد.

Tower یک سرور برج شبیه کامپیوترهای رومیزی معمولی است با این تفاوت که آنها اجزای سرور را در داخل خود دارند. برج‌های مشابه با عموزاده‌های رایانه‌های شخصی آنها به چندین شکل متفاوت است. اینها به‌عنوان اولین سرورها منطقی هستند زیرا می‌توانند قدرت پردازشی زیادی را ارائه دهند و نیازی به خرید سخت‌افزار نصب اضافی ندارید. اشکال سرورهای برج این است که با شروع افزودن بیشتر، فضای بیشتری نسبت به تنظیمات rackmount یا blade اشغال می‌کنند.

Rackmount: سرورهای Rackmount باید روی شاسی rack نصب شوند. یک شاسی، به طور معمول چندین فوت ارتفاع، می‌تواند چندین سرور را در اسلات روی یکدیگر نگه دارد. وقتی چندین سرور دارید و می‌خواهید آنها را در فضای کوچکی تلفیق کنید، واحدهای rackmount را در نظر بگیرید.

Blade  شبیه سرورهای rackmount از نظر نصب شاسی هستند. سرورهای Blade حتی از سرورهای rackmount نیز کم‌مصرف‌ترند. بااین‌حال، سرورهای تیغه خنک‌کننده مناسب می‌توانند چالش بیشتری داشته باشند. وقتی کمد سرور شما در یک اتاق سرور قرار می‌گیرد، این موارد را در نظر بگیرید. آنها حتی یک سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر از سرورهای rackmount برای شما هستند.

سیستم‌عامل‌های سرور

هنگامی‌که از رایانه در معماری کلاینت / سرور استفاده می‌کنید، سیستم‌عامل سرور به طور خاص برای اطمینان از توزیع مناسب محاسبات بر روی دستگاه‌های انتهای موجود در دامنه طراحی شده است.

پیکربندی سیستم‌عامل سرور همان چیزی است که یک کامپیوتر سرور را قادر می‌سازد تا در نقش‌های مختلف استقرار، به‌عنوان سرور نامه، سرور پرونده، کنترل‌کننده دامنه، وب سرور، سرور برنامه و غیره عمل کند.

یک سیستم‌عامل سرور را به‌عنوان یک سیستم‌عامل پیشرفته و پایدارتر از سیستم‌عامل دسکتاپ یا موبایل که در رایانه مشتری استفاده می‌کنید، در نظر بگیرید. سیستم‌عامل سرور از RAM بیشتری پشتیبانی می‌کند، با قدرت CPU کارآمدتر است و تعداد بیشتری از اتصالات شبکه را پشتیبانی می‌کند.

آنها به مدیران یک رابط اصلی برای احراز هویت کاربران، مدیریت برنامه‌ها و ذخیره‌سازی پرونده و تنظیم مجوزها و سایر فرایندهای اداری در سراسر دامنه ارائه می‌دهند.

ده‌ها سیستم‌عامل سرور وجود دارد. سیستم‌عامل‌های اختصاصی سرور مانند ویندوز سرور، اوبونتو سرور، CentOS و Red Hat Enterprise Linux از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای اجرای دامنه‌های تجاری با اندازه متوسط ​​هستند.

نتیجه

برای ارزیابی نیازهای سرور خود، پنج سال پیش برنامه‌ریزی کنید. انتخاب یک ایستگاه کاری سرور تجاری، به‌ویژه اولین ایستگاه شما، می‌تواند نحوه انجام وظایف حرفه‌ای‌ها را بهبود بخشد یا یک گلوگاه بالقوه باشد.

اگر سرورها فضای ذخیره‌سازی کافی ندارند، ممکن است به‌راحتی خود را برای خرید دستگاه دیگری که حتی بیشتر جایگاه درایو است عجله کنید. شما می‌توانید به‌راحتی و با اجازه دادن به اتاق داده‌های سازمانی خود، از پرداخت بیش از حد و تنگنای دفتر خود جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =