بلاگ

راهنمای خرید هارد دیسک داخلی

هارد داخلی چیست؟

هارددیسک داخلی یک دستگاه ذخیره داده است که در رایانه‌های رومیزی، ایستگاه‌های کاری و سرورها و همچنین برخی محصولات الکترونیکی مصرفی خاص (که عمدتاً از درایوهای سخت داخلی با فرم کوچک استفاده می‌کنند) مانند دوربین‌های دیجیتال و پخش‌کننده‌های صوتی / تصویری دیجیتال، نصب و استفاده می‌شود.

هارددیسک‌های داخلی ظرفیت ذخیره‌سازی گسترده‌ای را برای انواع داده‌ها از جمله تصاویر، اسناد، فیلم‌ها، موسیقی و بازی‌ها فراهم می‌کنند. این به معنای لذت بیشتر شما و عملکرد بیشتر رایانه و دستگاه‌های شماست!

اطلاعات فنی

این نوع دستگاه ذخیره‌سازی فرار نیست، به این معنی که برای نگهداری داده‌ها به برق مداوم نیاز ندارد. در داخل هارددیسک داخلی، یک یا چند صفحه برای ذخیره داده و هد خواندن / نوشتن وجود دارد که برای دسترسی یا ضبط داده‌ها استفاده می‌شود.

مجموعه‌ای از اجزای سازنده صفحه‌ها را هدایت می‌کند و هد ها هنگام چرخش، عملکرد داده‌ها را بر روی صفحه‌ها انجام می‌دهند. هارددیسک داخلی از یک طراحی مکانیکی استفاده می‌کند.

ذخیره‌سازی شخصی

تقریباً همه برنامه‌های ذخیره‌سازی در رایانه رومیزی را می‌توان به‌عنوان ذخیره‌سازی شخصی طبقه‌بندی کرد.

برنامه‌های ذخیره‌سازی شخصی برای کار بی‌وقفه به هارددیسک احتیاج ندارند، بدین معنی که باعث کم شدن عملیات خواندن / نوشتن می‌شوند. اکثر برنامه‌های ذخیره‌سازی شخصی به عملکرد فوق‌العاده‌ای نیاز ندارند، اما قابلیت اطمینان بالا هنوز یک ویژگی ضروری است.

لوازم الکترونیکی مصرفی

دامنه الکترونیک مصرف‌کننده یک زمینه جدید و جذاب برای هارددیسک‌های داخلی است زیرا دوربین‌های دیجیتال و پخش‌کننده‌های صوتی / تصویری دیجیتال دائماً نیازهای جدیدی را ایجاد می‌کنند که باعث افزایش تعادل ظرفیت و هزینه می‌شود، کاری که هارددیسک داخلی بهترین عملکرد را دارد. ازآنجایی‌که اکثر دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی سعی می‌کنند تا حد ممکن کوچک باشند، نصب درایو استاندارد 3.5 اینچی غیرقابل‌اجرا است. تولیدکنندگان ترجیح داده‌اند از “Microdrive” بسیار کوچک‌تر استفاده کنند.

ذخیره‌سازی سازمانی

برنامه‌های سازمانی ارتباط نزدیکی با ایستگاه‌های کاری و سرورها دارند، به‌عنوان‌مثال CAD / CAM ، ویرایش و تولید ویدیوی دیجیتال و همچنین پایگاه‌داده هستند. برنامه‌های ذخیره‌سازی سازمانی از عملکرد و قابلیت اطمینان بالاتری نسبت به برنامه‌های دیگر برخوردار هستند و حجم کار هارددیسک بسیار سنگین است.

انتظار می‌رود هارددیسک‌های سرور بدون کمترین قطعی در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته به طور معمول کار کنند.

درک مشخصات هارددیسک

فاکتور شکل

فاکتورهای مختلفی برای اطمینان از سازگاری هارددیسک داخلی با انواع مختلف دستگاه وجود دارد.

۳٫۵ اینچی

هارد ۳٫۵ اینچی عامل اصلی جریان اصلی برای رایانه‌های رومیزی و هارددیسک‌های ایستگاه کاری / سرور است. اگرچه این هارددیسک‌ها نسبتاً بزرگ هستند، اما بیشترین ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، رایانه‌های شخصی رومیزی و شاسی ایستگاه‌های کاری / سرورها فضای کافی برای نصب این درایوهای سخت را فراهم می‌کنند.

۲٫۵ اینچی

برای خرید انواع لپ تاپ از سایت دیگرمان دیدن بفرمایید.

کاربران نوت‌بوک باید با هارددیسک ۲٫۵ اینچی آشنا باشند. اطلاعات بیشتر درباره هارددیسک ۲٫۵ اینچی را می‌توانید در راهنمای خرید هارددیسک نوت‌بوک ما بیابید.

در حال حاضر، درایو ۲٫۵ اینچی همچنین به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی سازمانی استفاده می‌شود زیرا صرفه جویی در فضای قابل‌استفاده، مصرف برق و گرما را کاهش می‌دهد و همچنین قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد.

۱٫۰ اینچی

هارددیسک‌های ۱٫۰ اینچی (که توسط هیتاچی Microdrive نامیده می‌شود) برای لوازم الکترونیکی کوچک مصرفی مانند پخش‌کننده‌های MP3 ، دوربین های دیجیتال و PDA ساخته شده‌اند.

ظرفیت فعلی به دلیل اندازه کوچک آن تنها در یک گیگابایت GB است اما این میزان ذخیره‌سازی قابل‌توجهی را برای محصولات الکترونیکی مصرفی دستی نشان می‌دهد.

ظرفیت

ظرفیت ذخیره اطلاعات با افزایش سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌ها، بازی‌ها و چندرسانه‌ای برای هارددیسک‌های داخلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در حال حاضر، سیستم‌عامل، بازی‌های سه‌بعدی و فیلم‌های با کیفیت بالا هرکدام به چندین گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند. هارددیسک‌های داخلی ۳٫۵ اینچی می‌توانند بیش از 500 گیگابایت را تأمین کنند.

ضریب شکل 2.5 اینچ به 160 گیگابایت رسیده است. حتی هارددیسک‌های کوچک 1.0 اینچی نیز به ظرفیت شگفت‌انگیز 8 گیگابایتی رسیده است.

دور در دقیقه

دارندگان اتومبیل با اصطلاح RPM دور در دقیقه غریبه نیستند. این شاخصی است که برای اندازه‌گیری سرعت چرخش موتورها استفاده می‌شود. اسپیندل داخل هارددیسک و RPM آن با عملکرد درایو ارتباط نزدیک دارد.

RPM بالاتر یعنی زمان کمتری برای دستیابی به داده‌های ذخیره شده برای عملکرد بیشتر صرف می‌شود. برنامه‌های ذخیره‌سازی سازمانی حساس به عملکرد معمولاً از هارددیسک داخلی 10،000 ~ 15،000 RPM استفاده می‌کنند، درحالی‌که برنامه‌های شخصی توسط محصولات 7200 RPM به‌خوبی ارائه می‌شوند.

حافظه پنهان

حافظه پنهان به رم پرسرعت (حافظه دسترسی تصادفی) که در PCB هارددیسک یکپارچه شده است، اشاره دارد.

حافظه نهان به‌عنوان بافر در میان پردازنده، حافظه و هارددیسک استفاده می‌شود. درایوهایی که حافظه پنهان بیشتری دارند به‌طورکلی عملکرد بالاتری نسبت به درایوهای کم‌حافظه دارند.

رابط

از رابط کاربری برای اتصال هارددیسک به کامپیوتر استفاده می‌شود. در اینجا ما رابط‌های متداول استفاده شده را لیست می‌کنیم.

PATA (IDE)

ATA مخفف Advanced Technology Attachment است. به مدت 15 سال یک رابط استاندارد هارددیسک صنعت بوده است. ATA برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های ذخیره‌سازی و مادربردها از اتصال موازی 16 بیتی استفاده می‌کند علاوه بر این، ATA به‌عنوان IDE یا EIDE الکترونیک پیشرفته نیز شناخته می‌شود.

در حال حاضر دو استاندارد محبوب درایوهای سخت ATA عبارت‌اند از ATA-6 که با نام Ultra ATA 100 یا Ultra DMA 100 نیز شناخته می‌شود و ATA 133 حداکثر پهنای باند برای حالت اول 100 مگابایت در ثانیه و 133 مگابایت برای دومی است. بیشتر درایوهای نوری امروزی از رابط IDE / PATA استفاده می‌کنند.

SATA

رابط جدید SATA همچنین یک استاندارد صنعتی برای اتصال دیسک‌های سخت به سیستم‌های رایانه‌ای است و مبتنی بر فناوری سیگنالینگ سریال است. از مزایای آن نسبت به PATA می‌توان به کابل‌های بلندتر و باریک‌تر برای جریان هوای کارآمدتر درون یک شاسی کامپیوتر، هادی‌های کمتر پین برای کاهش تداخل الکترومغناطیسی و ولتاژ سیگنال کمتر برای کاهش حاشیه نویز اشاره کرد.

پهنای باند SATA نیز نسبت به PATA بسیار بهتر شده است – SATA 1.0 می‌تواند به حداکثر 1.5 گیگابایت بر ثانیه (1500 مگابایت در ثانیه) برسد، درحالی‌که آخرین استاندارد SATA 2.5 می‌تواند تا 3 گیگابایت بر ثانیه (3000 مگابایت در ثانیه) را پشتیبانی کند. این مورد دوم همچنین دارای ویژگی‌های اضافی مانند NCQ صف کشیدن فرماندهی بومی، ضریب درگاه و انتخاب پورت است، اگرچه برخی از دستگاه‌های غیر SATA 2.5 نیز ممکن است برخی از این ویژگی‌ها را ارائه دهند، در نتیجه، رابط SATA به‌تدریج جایگزین PATA به‌عنوان رابط اصلی هارددیسک در بازار ذخیره‌سازی شخصی می‌شود.

SCSI

SCSI یا رابط سیستم کامپیوتر کوچک از توانایی برجسته‌ای برای تقسیم‌بندی عملیات مختلف برخوردار است و از این طریق SCSI برای محیط‌های عملیاتی چند وظیفه‌ای مناسب‌تر است.

علاوه بر این، SCSI در شرایطی که بیش از یک هارددیسک استفاده می‌شود، مانند محیط کار / سرور یا RAID ، عملکرد حیاتی را افزایش می‌دهد. هارددیسک‌های SCSI معمولاً با زمان جستجوی کمتر، تأخیر کم و سرعت انتقال بسیار بالاتر از درایو ATA با ظرفیت معادل در دسترس هستند.

قبل از اینکه فناوری سیگنالینگ سریال به قسمت SCSI اعمال شود، تمام استانداردهای رابط SCSI از فناوری موازی برای انتقال داده استفاده می‌کردند.

SAS سریال پیوست شده SCSI

با استفاده از فناوری سیگنالینگ سریال، SAS به‌عنوان نسل بعدی رابط ذخیره‌سازی سازمانی برای پهنای باند بالا و عملکرد توان بالای برای برنامه‌های سازمانی تعیین شده است.

به لطف سازگاری SAS با سریال ATA ، همچنین ممکن است رابط انتخابی برای ذخیره‌سازی دسکتاپ با عملکرد بالا در آینده باشد.

CF فلش فشرده سازگار

در ابتدا به‌عنوان رابط کارت حافظه فلش استفاده می‌شد، رابط سازگار با CF بر روی هارددیسک 1.0 اینچی اعمال شده است تا با محصولات الکترونیکی مصرفی با استفاده از شکاف CF سازگاری داشته باشد.

کارت CF در دو نوع وجود دارد: CF Type I و CF Type II. تفاوت اصلی بین آنها ضخامت بیشتر CF است. میکرو درایوها معمولاً از CF Type II استفاده می‌کنند.

برای خرید هارددیسک بر روی این قسمت کلیک بفرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =