بلاگ

راهنمای خرید هارد دیسک

خرید هارددیسک

خرید هارددیسک بسیار آسان است اگر نکاتی را رعایت بکنید. در اینجا راهنمای درک مهم‌ترین ویژگی‌ها برای خرید هارددیسک وجود دارد.

همه هارددیسک‌ها روزی خراب می‌شوند. خرید جایگزین یک هارددیسک قدیمی یا استفاده از آن به‌عنوان یک درایو پشتیبان اضافی، هرچند سال یک مورد طبیعی است.

خرید هارددیسک سخت نیست. در واقع جای خطای زیادی وجود دارد، پس مضطرب نشوید! فقط این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و دیگر نگران خرید هارددیسک اشتباه نخواهید بود.

۱-هارددیسک در برابر ssd

اولین نکته هنگام تصمیم‌گیری برای خرید هارددیسک این است که آیا شما به یک هارد ssd نیاز دارید. درحالی‌که هاردهای SSD عملکرد کلی مشابه هارددیسک (HDD) سنتی را دارند، اما دارای چند نکته مثبت و منفی هستند.

هارد SSD نوعی درایو داده است که به‌جای دیسک‌های فلزی چرخشی که در HDDهای سنتی وجود دارد، از حافظه فلش استفاده می‌کند.

اما این تمایز چقدر مهم است؟

هارد SSD سریع‌تر داده‌ها را می‌خواند و می‌نویسد.

هارد SSD  انرژی کمتری را می‌گیرد که باعث صرفه جویی در انرژی و افزایش عمر باتری لپ‌تاپ می‌شود.

هارد SSD هیچ قسمت متحرکی ندارد، بنابراین صدایی ایجاد نمی‌کند و طول عمر بالاتری دارد.

هارد SSD  به‌ازای هر گیگابایت گران تراست،

اگر پول، یک عامل محدودکننده است و شما به‌اندازه فضای ذخیره‌سازی خود نیاز دارید، با یک هارد HDD همراه شوید. اگر درایو را عمدتاً برای تهیه پشتیبان از داده‌ها و ذخیره‌سازی طولانی‌مدت داده‌ها خریداری می‌کنید، یک هارد HDD بخرید.

اگر هارددیسک قصد دارد یک سیستم‌عامل را اجرا کند یا تعداد زیادی فایل و برنامه با دسترسی مکرر را در خود جای دهد، به‌جای آن با هارد SSD همراه شوید. سرعت و عملکرد بالا از مزایای اصلی هارد SSD نسبت به هارد HDD است.

2- اندازه و رابط‌های هارددیسک

هنگامی‌که بین هارد HDD و هارد SSD تصمیم به خرید گرفتید، باید یک فاکتور را انتخاب کنید. خوشبختانه، فقط دو گزینه “واقعی” وجود دارد.

هارددیسک‌های داده در دو حالت وجود دارند: هارد 3.5 اینچی و هارد2.5 اینچی.

در هارد HDD ، داده‌ها بر روی دیسک‌های فلزی در حال چرخش ذخیره می‌شوند، به این معنی که برای ظرفیت داده بیشتر، دیسک‌های بیشتری موردنیاز است. به همین دلیل، هارد HDD دسکتاپ 3.5 اینچی با حداکثر ظرفیت 10-20 ترابایت هستند، درحالی‌که هارد HDD لپ‌تاپ 2.5 اینچی با حداکثر ظرفیت 5-10 ترابایت هستند (تا لحظه نوشتن این مقاله).

هارد SSD  هیچ قسمت متحرکی ندارد، بنابراین می‌توان آنها را از هارد HDD کوچک‌تر کرد. به همین ترتیب، بیشتر هاردهای SSD  دارای ضریب شکل 2.5 اینچی هستند. برخی از آداپتورها به شما امکان می‌دهند درایوهای 2.5 اینچی را به درایوهای 3.5 اینچی تبدیل کنید.

در مورد اتصالات، اکثر هاردهای داخلی مدرن، هم هارد HDD و هم هارد SSD از اتصالات SATA استفاده می کنند .هاردهایHDD داخلی قدیمی که قبل از استاندارد SATA تولید شده اند به جای آن از اتصالات IDE استفاده می کنند. درایوهای خارجی ، صرف نظر از هاردHDD یا هاردSSD بودن ، از طریق پورت USB به سیستم شما متصل می شوند.

3- مشخصات و عملکرد هارددیسک

در اینجا باید به دنبال خرید هارددیسک مدرن بگردید:

گنجایش انبار. ظرفیت هارد HDD با طیف وسیعی از ظرفیت‌ها ارائه می‌شود که به دلیل محدودیت‌های فیزیکی، 18 ترابایت در هر درایو را پوشش می‌دهد هارد SSD نمی‌تواند فضای زیادی را در خود نگه دارد و هارد SSD درجه مصرف‌کننده در حال حاضر حداکثر حدود 5-8 ترابایت در هر درایو هستند.

سرعت انتقال. عوامل زیادی عملکرد هارد HDD درجه مصرف را تعیین می‌کنند، اما دور در دقیقه (RPM) یک فاکتور مهم است.RPM بالاتر به معنی انتقال سریع‌تر داده‌ها به درایو است.

می‌توانید سرعت SATA درایو را نادیده بگیرید. به‌عنوان‌مثال، یک درایو مدرن ممکن است به‌صورت 3.0 GB / s و 7200RPM ذکر شود. اولین مقدار سرعت SATA است که حداکثر تئوریک اتصال SATA را توصیف می‌کند. هیچ هارد HDD نمی‌تواند داده را با همان سرعت انتقال دهد. بااین‌حال، درایو 7200RPM همیشه سریع‌تر از درایو 5400RPM خواهد بود.

فضای ذخیره‌سازی هنگامی‌که یک هارددیسک نیاز به انتقال داده از یک بخش از درایو به بخش دیگر دارد، از یک منطقه خاص از حافظه تعبیه شده به نام حافظه پنهان یا حافظه بافر استفاده می‌کند.

حافظه پنهان بزرگ‌تر امکان انتقال سریع‌تر داده‌ها را فراهم می‌کند زیرا اطلاعات بیشتری می‌توانند هم‌زمان ذخیره شوند. هاردهای HDD مدرن می‌توانند اندازه حافظه نهان از 8 مگابایت تا 256 مگابایت داشته باشند.

زمان دسترسی هارد HDD  دارای چند عامل دیگر است که بر عملکرد تأثیر می‌گذارند، مانند زمانی که خواننده برای خواندن داده‌ها یا نوشتن داده ها در درایو قرار می‌گیرد.

اگرچه درست است که دو درایو 7200RPM می‌توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند (به‌عنوان‌مثال، ممکن است یکی از آنها در موقعیت مجدد مکان خوان دیسک کندتر باشد) ، اما هیچ روش استانداردی برای مقایسه زمان دسترسی وجود ندارد. به‌علاوه، اکثر هارددیسک‌ها این روزها در سطوح مشابه کار می‌کنند، بنابراین زیاد نگران این جزئیات خاص نباشید.

ازآنجاکه هاردهای HDD دارای قطعات متحرک هستند، به‌مرورزمان فرسایش صورت می‌گیرد، اما همه هاردهای HDD با همان سرعت سایش ندارند. برخی از مدل‌ها در طی 12 ماه مستعد خرابی هستند، درحالی‌که طول عمر برخی دیگر بیش از شش سال است. این مسئولیت شماست که قبل از خرید در مورد هر مدل تحقیق کنید.

به‌طورکلی، هاردهای SSD مدرن نسبت به هاردهای HDD مدرن (متوسط ​​نرخ خرابی 1.5 میلیون ساعت) بیشتر دوام می‌آورند (متوسط ​​میزان خرابی 2.0 میلیون ساعت). بااین‌حال، برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت داده‌ها که ماه‌ها یا سال‌ها قطع نمی‌شود، هاردهای HDD دوام بیشتری نسبت به هاردهای SSD دارند.

4- قیمت و هزینه هارددیسک‌ها

هنگام خرید هارددیسک با طیف گسترده‌ای از قیمت هارددیسک برای دستگاه‌هایی روبرو خواهید شد که از نظر ظاهری همگی بسیار شبیه به هم هستند. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام فاکتورها و ویژگی‌ها بیشتر به نیاز شما مربوط می‌شوند، سپس یک هارددیسک متناسب با این نیازها را انتخاب کنید.

بااین‌حال، یکی از راه‌های تعیین مقدار تقسیم قیمت درایو بر ظرفیت ذخیره‌سازی آن برای به‌دست‌آوردن قیمت آن در هر گیگابایت است.

به‌عنوان‌مثال، سری Western Digital Blue HDD را در نظر بگیرید.

Western HDD 1TB Blue HDD خرید بسیار خوبی برای مصرف‌کنندگان روزمره با قیمت 0.03 دلار در هر گیگابایت است. درحالی‌که، WD 4TB Blue با قیمت 0.027 دلار در هر گیگابایت عرضه می‌شود، و WD 6TB آبی به 0.021 دلار در هر گیگابایت کاهش می‌یابد.

کدام‌یک از اینها بهترین ارزش خرید هارددیسک را دارد؟ مدل 6 ترابایتی. مدل‌های 1 ترابایتی، 4 ترابایتی و 6 ترابایتی دارای مقادیر به‌ازای هر گیگابایت هستند که با افزایش فضای ذخیره‌سازی، کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال، هارد SSD داخلی سامسونگ 860 EVO 250 گیگابایتی مقرون‌به‌صرفه است و هارد SSD داخلی سامسونگ 860 EVO 500 گیگابایتی دوبرابر فضای کمتری نسبت به دوبرابر قیمت را در اختیار شما قرار می‌دهد و هنگامی‌که به هارد SSD داخلی سامسونگ 860 EVO 1TB می‌رسید بهترین نتیجه را خواهید داشت.

اما هارد SSD داخلی سامسونگ 860 EVO 2TB بیش از دوبرابر قیمت 1TB هزینه دارد!

5. هارد اکسترنال در مقابل هارد داخلی

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا این هارد در یک بدنه دسکتاپ / بدنه لپ‌تاپ قرار دارد یا از آن برای اتصال به دستگاه‌های مختلف از خارج استفاده می‌شود.

درایوهای خارجی برای ذخیره‌سازی، پشتیبان‌گیری و انتقال ایده‌آل هستند. آنها معمولاً با استفاده از USB 2.0 ، 3.0 یا 3.1 متصل می‌شوند که حداکثر سرعت انتقال آنها به ترتیب 60 مگابایت بر ثانیه، 625 مگابایت بر ثانیه و 1250 مگابایت بر ثانیه است. USB 3.1 البته ترجیح داده می‌شود، اما ضروری نیست مگر اینکه هر روز ساعت‌ها اطلاعات را به عقب و جلو انتقال دهید.

درایوهای خارجی قابل‌حمل هستند. آنها را می‌توان بین چندین کامپیوتر و بدون هیچ مشکلی به اشتراک گذاشت. فقط USB را از برق بکشید، آن را در جای دیگری وصل کنید و کارتان تمام است. همچنین می‌توانید یکی را برای پخش مستقیم رسانه به تلویزیون یا مرکز رسانه متصل کنید.

در موارد دیگر، درایوهای داخلی ارجح هستند. توجه: هر درایو داده‌ای می‌تواند به‌صورت داخلی یا خارجی مورداستفاده قرار گیرد – درایوهای خارجی اساساً درایوهای داخلی هستند که در یک پوشش محافظ مخصوص قرار می‌گیرند. اگر یک درایو اکسترنال خریداری کنید، می‌توانید در واقع آن را از محفظه خارج کرده و از آن استفاده کنید!

نحوه انتخاب یک هارد اکسترنال

برای درایوهای خارجی که عمدتاً برای انتقال پرونده‌ها به جلو و عقب استفاده می‌شوند، یک هارد SSD با پشتیبانی از USB 3.1 برای سرعت و عملکرد دریافت کنید. ما هارد SSD قابل‌حمل سامسونگ T5 1TB USB 3.1 را بسیار دوست داریم و موفقیت‌های زیادی در این زمینه کسب کرده‌ایم.

برای درایوهای خارجی که عمدتاً برای ذخیره‌سازی داده‌های طولانی‌مدت استفاده می‌شود، یک هارد HDD بزرگ مانند درایو دسکتاپ WD Elements 4TB Elements ارزان‌قیمت تهیه کنید. من خودم از این هادر برای ذخیره شخصی استفاده می‌کنم و به این زودی‌ها فضایم کم نمی‌شود!

اگر امنیت اطلاعات مهم‌ترین نگرانی شما باشد، ممکن است چیزی مانند هارد HDD خارجی Transcend 2TB StoreJet M3 را در نظر بگیرید. این سیستم دارای مقاومت در برابر ضربه در سطح نظامی، یک مورد لاستیکی ضدضربه است.

6- هارددیسک‌های بازی: PlayStation ، Xbox PC

انتخاب هارددیسک شما می‌تواند عملکرد بازی‌ها را به میزان قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار دهد، به همین دلیل ما همیشه هارد SSD را برای بازی توصیه می‌کنیم.

ازآنجاکه سرعت هارد SSD بسیار بیشتر از سرعت هارد HDD است، بازی‌ها بسیار سریع‌تر راه‌اندازی می‌شوند و بین سطوح، مراحل و نقشه‌ها بسیار سریع‌تر بارگیری می‌شوند. به‌طورجدی، تفاوت هارد SSD و هارد HDD برای بازی در شب و روز است. از استفاده هارد HDD پشیمان خواهید شد!

هنگام انتخاب درایو، باید به پارامترهای دستگاه پایبند باشید:

برای رایانه‌های شخصی: هر هارددیسک تا زمانی کار می‌کند که فاکتور محل قرارگیری هارددیسک در پرونده و نوع اتصال مادربرد را بدانید. بازهم، به احتمال زیاد برای دسکتاپ 3.5 اینچ و برای لپ‌تاپ 2.5 اینچ به‌احتمال زیاد اتصالات SATA است.

  برای Xbox 360: Xbox 360 اصلی از درایوهای سخت 2.5 اینچی استفاده می‌کند که در موارد سفارشی تنظیم شده‌اند. برای به‌روزرسانی یا جایگزینی، باید یکی از جایگزین‌های گران‌قیمت مایکروسافت را بخرید. از درایوهای شخص ثالث می‌توان استفاده کرد اما باید با سیستم‌عامل سازگار با Xbox اعمال شود که بسیار فراتر از محدوده این مقاله است.

برای Xbox 360 S و هارددیسک‌های استفاده شده در کنسول‌های Xbox 360 S و E با Xbox 360 اصلی سازگار نیستند و بالعکس. مدل‌های 4 گیگابایتی دارای حافظه فلش داخلی هستند که قابل حذف یا جایگزینی نیستند. با خرید یکی از جایگزین‌های گران‌قیمت مایکروسافت، مدل‌های 250 گیگابایتی می‌توانند به 500 گیگابایت ارتقا یابند.

برای Xbox One: Xbox One از درایوهای خارجی از طریق USB 3.0 پشتیبانی می‌کند، به این معنی که تقریباً می‌توانید از هر هارد SSD استفاده کنید. متأسفانه، هیچ راهی آسان برای جایگزینی درایو داخلی وجود ندارد.

برای Xbox One X: Xbox One X همچنین از درایوهای خارجی از طریق USB 3.0 با حداقل اندازه 256 گیگابایت پشتیبانی می‌کند. متأسفانه هیچ راهی آسان برای جایگزینی درایو داخلی وجود ندارد و انجام این کار ضمانت شما را باطل می‌کند.

برای Xbox Series X دارای یک خلیج انبساط مناسب برای کارت توسعه 1TB Seagate است. Seagate Expansion Card برای استفاده با Xbox Series X / S بهینه شده است، اما می‌توانید از درایوهای خارجی USB 3.0 یا 3.1 به همراه کنسول‌ها استفاده کنید.

برای پلی‌استیشن 3: همه مدل‌های پلی‌استیشن 3 دارای درایوهای 2.5 اینچی SATA هستند که بدون دردسر توسط کاربران قابل تعویض و ارتقا هستند.

برای پلی‌استیشن 4: همه مدل‌های پلی‌استیشن 4 از جمله Slim و Pro دارای درایوهای 2.5 اینچی SATA هستند که بدون دردسر توسط کاربران جایگزین و ارتقا می‌یابند. آنها همچنین از طریق USB 3.0 از هارددیسک‌های اکسترنال پشتیبانی می‌کنند.

برای PlayStation 5 در زمان نوشتن مقاله، کاربران PlayStation 5 می‌توانند از درایوهای USB 3.0 خارجی (یا سریع‌تر) استفاده کنند.

7. هارد داخلی و خارجی برای Mac

اگر از MacBook Air ، MacBook Pro ، Mac Mini یا iMac استفاده می‌کنید، چند نکته اضافی وجود دارد که باید هنگام خرید هارددیسک به‌خاطر بسپارید.

درایوهای داخلی Mac

مهم‌ترین چیز این است که به‌روزرسانی‌های هارد دیسک Mac تقریباً کارهای DIY هستند. شما باید دستگاه خود را از هم جدا کنید تا به درایو داخلی برسید ، آن را با دقت تعویض کنید و سپس همه چیز را کنار هم قرار دهید. حتی ساده ترین تعویض نیز می تواند حداقل یک ساعت طول بکشد. این امر همچنین ضمانت شما و هرگونه بیمه AppleCare را که دارید ، باطل می کند.

همه مدل‌های MacBook Air ، MacBook Pro ، Mac Mini و iMac 2012 و بعداً از یک فاکتور داخلی 2.5 اینچی استفاده می‌کنند (به جز iMacهای 27 اینچی که از فاکتور شکل 3.5 اینچی داخلی استفاده می‌کنند). خوشبختانه آداپتورهای 3.5 تا 2.5 اینچی وجود دارد. در مورد SATA ، PCIe ، NVMe و AHCI اوضاع کمی مبهم است. به‌عنوان‌مثال، iMac های 21.5 اینچی در سال 2017 فقط درصورتی‌که دستگاه در ابتدا با Fusion Drive مجهز باشد، دارای شکاف PCIe هستند. نمی‌دانید کدام اتصال در دستگاه دقیق شما موجود است، مگر اینکه به طور خاص آن را جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =