بلاگ

ساخت یک سرور تجاری

انواع سرور

سرورها به طور معمول به سه شکل مختلف rackmount، tower و blade ارائه می‌شوند. سرور tower به نظر می‌رسد مشابه یک کامپیوتر خانگی است اما شامل اجزای سرور می‌باشد که از قدرت بیشتری نسبت به رایانه مصرف‌کننده برخوردار هستند و به آنها امکان می‌دهد بدون وقفه 24/7 ساعت کار کنند. سرورهای Rackmount و Blade بر روی یک شاسی نصب شده‌اند و آنها را بسیار قابل ارتقا و گزینه‌های خوبی برای صرفه‌جویی در فضا می‌کند، گرچه هر دو از سیستم‌های برج گران‌ترند.

هر سرور شامل سخت‌افزار خاصی است که ظرفیت منابع آن را تعیین می‌کند، به‌ویژه اندازه CPU (واحد پردازش مرکزی)، ذخیره‌سازی دیسک سخت و RAM (حافظه دسترسی تصادفی). همچنین ممکن است مایل باشید از مؤلفه‌های سخت‌افزاری پشتیبان تهیه کنید مانند درایوهای قابل تعویض گرم و منبع تغذیه اضافی و همچنین سیستم‌عامل ECC (کد تصحیح خطا) که خطاهای موجود را برای کاهش خرابی شناسایی و تصحیح می‌کند.

ویژگی‌های دقیق سرور به آنچه شما نیاز دارید بستگی دارد

سروری که خدمات پایگاه‌داده را فراهم می‌کند، فضای دیسک و یک دیسک سخت با سرعت نوشتن سریع و همچنین پشتیبانی از RAID را برای ارائه قابلیت اطمینان، می‌دهد. (RAID یا آرایه اضافی دیسک‌های مستقل، به این معنی است که داده‌ها در چندین درایو دیسک به‌صورت اضافی نگهداری می‌شوند تا در صورت خرابی یکی از آنها حفظ شود.)

یک سرور میزبانی وب (که با یک سرور پایگاه‌داده کار می‌کند) به RAM بیشتری نیاز دارد و از افزونه سخت‌افزاری بهره‌مند می‌شود.

نحوه راه‌اندازی سرور برای مشاغل

اگرچه روند دقیق راه‌اندازی یک سرور برای یک SMB بر اساس سخت‌افزار و سیستم‌عامل انتخابی شما متفاوت خواهد بود، اما برخی مراحل معمول وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید.

مراحل آماده‌سازی سرور

 قبل از شروع، شبکه خود را مستند کنید. نام کاربران، آدرس IP، نام میزبان هر رایانه، شماره سریال سیستم‌ها را وارد کنید. هم مشخصات سخت‌افزاری و هم‌نیازهای نرم‌افزاری سرور خود را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که برای اتصال آنها به سرور، باید سیستم‌عامل‌های رایانه‌های موجود در شبکه را به‌روز کنید. همچنین شما باید موارد نصب شده مانند کابل اترنت و هارد اکسترنال را که نیاز دارید جمع‌آوری کنید.

سرور خود را نصب کنید

 اگر سرور شما از قبل نصب شده یک سیستم‌عامل نیاز است و بعد می‌توانید آن را به شبکه متصل کرده و پیکربندی را شروع کنید. در غیر اینصورت، رسانه نصب (DVD، USB، رسانه مجازی) را وارد کرده و دستورالعمل‌های مربوط به راه‌اندازی سیستم‌عامل خاص خود را دنبال کنید.

سرور خود را پیکربندی کنید

 دراسرع‌وقت پس از نصب، پشتیبان‌گیری سرور را تنظیم کنید (ممکن است به هارددیسک خارجی نیاز داشته باشید)، دسترسی از راه دور به سرور را تنظیم کرده و گزینه‌های اشتراک‌گذاری را تنظیم کنید. سرور را به‌عنوان یک کنترل‌کننده دامنه تنظیم کنید تا به همه رایانه‌های موجود در شبکه اجازه دهد به محیط متمرکز جدید بپیوندند و به سرور اجازه احراز هویت اعتبارات کاربر را بدهد.

راه‌اندازی را کامل کنید

 به هر رایانه شخصی یا Mac یک حساب مدیر محلی اضافه کنید و آنها را به سرور متصل کنید. چاپگرها را تنظیم کنید و آنها را به سرور چاپ متصل کنید. داده‌ها و برنامه‌هایی را که می‌خواهید در سرور جدید داشته باشید مانند نرم‌افزار حسابداری خود، سازماندهی و بارگذاری کنید.

ساخت اتاق سرور

بسته به میزان فضای موردنیاز و گزینه‌های سخت‌افزاری شما، راه‌اندازی یک اتاق اختصاصی برای قراردادن سرور خود یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است. علاوه بر جداکردن سرورهای پرسروصدا از کارمندان، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که همه چیز به‌درستی سازمان‌یافته و برای عملکرد بهینه تنظیم شده است. هنگام ساخت اتاق سرور خود، نکات زیر را در نظر بگیرید:

مشخصات اتاق سرور

در حالت ایده‌آل، از اتاقی بدون پنجره و ظرفیت نصب تجهیزات خنک‌کننده و قدرت پشتیبان استفاده کنید. فضایی را انتخاب کنید که به‌اندازه کافی بزرگ باشد و بتوانید به جلو و عقب هر رک سرور برسید و در صورت امکان فضای ارتقا سرور را با رشد کسب‌و‌کار خود فراهم کنید.

سرمایه‌گذاری روی تجهیزات مناسب

اگرچه ممکن است استفاده از میز یا قفسه برای ذخیره سرور خود وسوسه‌انگیز باشد، اما مزایای سرمایه‌گذاری در یک رکورد بسیار بیشتر از هزینه‌ها است. رک‌ها تجهیزات شما را ایمن، منظم نگه می‌دارند و تنظیم مجدد واحدهای سرور را آسان می‌کنند.

برای اطمینان از اینکه درجه حرارت بالا به سخت‌افزار شما آسیب نمی‌رساند، به سیستم خنک‌سازی نیز نیاز خواهید داشت. نصب یک واحد A / C را در نظر بگیرید که می‌تواند به طور مداوم یا بهتر از این، دو واحد را روی قطع‌کننده‌های مدار جداگانه تأمین کند تا منبع اضافی فراهم شود.

اطمینان از امنیت

برای محافظت از تجهیزات گران‌قیمت و داده‌های ارزشمند خود در برابر سرقت یا دستکاری، حتی برای نصب سرورهای دفتری کوچک، حداقل به یک قفل و کلید احتیاج دارید. اگر بودجه شما اجازه می‌دهد، نصب یک دوربین امنیتی را نیز در نظر بگیرید.

منبع تغذیه پشتیبان نیز برای ادامه کار شبکه و تجارت بدون اختلال بسیار توصیه می‌شود. نصب یک منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برای محافظت در برابر افزایش برق یا قطعی برق، روش خوبی است.

اتاق سرور را مرتب نگه دارید

برای راه‌اندازی یک سرور تجاری مدیریت کابل یک جنبه مهم، اما اغلب نادیده گرفته می‌شود. اگرچه کمی بیشتر به کار اضافی نیاز دارد، اما می‌توان از یک پچ پانل RJ45 برای خاتمه کارکردن کابل اترنت استفاده کرد و می‌تواند حداکثر 24 پورت فراهم کند. اتصالات کابل نیز روشی مؤثر و ارزان برای منظم و دور نگه‌داشتن کابل‌ها است.

در آخر، مطمئن شوید که همه چیز به‌درستی برچسب خورده و به‌خوبی مستند شده است. همچنین بهتر است روش‌های مهم یا دستورالعمل‌های مربوط به سخت‌افزار خود را مستند کرده و این مورد را در کنار تجهیزات مربوطه به‌وضوح مشاهده کنید.

نحوه راه‌اندازی شبکه تجاری

اگر برای یک سرور سرمایه‌گذاری می‌کنید، منطقی است که هم‌زمان کل شبکه دفتر خود را در نظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که نیازهای فعلی خود را با خرید سرور مناسب برآورده کنید تا بتوانید پایه و اساس محکمی را برای گسترش کسب‌وکار خود در آینده ایجاد کنید.

اساساً، یک شبکه گروهی از دستگاه‌های به‌هم‌پیوسته است که غالباً از رایانه، چاپگر، اسکنر و درایو شبکه تشکیل شده است. ایجاد یک شبکه کارآمدتر به کارمندان امکان دسترسی متمرکز به پرونده‌ها و داده‌ها را می‌دهد.

انتخاب آنچه مناسب شماست

در مورد راه‌اندازی یک شبکه تجاری هیچ راه‌حل واحدی وجود ندارد. در عوض، به الزامات خاص کسب‌و‌کار خود فکر کنید، مانند اندازه دفتر، تعداد و نوع دستگاه‌هایی که در تجارت خود از آنها استفاده می‌کنید، پرونده‌هایی که کارمندان برای به اشتراک گذاشتن نیاز دارند، چگونگی محافظت از شبکه.

برنامه‌های توسعه کسب‌و‌کار

یک نکته اساسی هنگام راه‌اندازی شبکه این است که سیم‌دار یا بی‌سیم باشید. درحالی‌که تنظیمات بی‌سیم از نظر چیدمان و طراحی دفتر شما انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهند، اتصال اترنت (سیمی) به‌طورکلی قابل‌اطمینان‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر است. به همین دلیل، برخی از مشاغل تصمیم به نصب هر دو شبکه سیمی و بی‌سیم دارند.

شبکه خود را راه‌اندازی کنید

برای ایجاد شبکه، باید اجزای زیر را به هم متصل کنید:

سرور

هر شبکه باید حداقل یک سرور داشته باشد.

سوئیچها

 سوئیچ، مؤلفه‌ای است که دستگاه‌های موجود در شبکه شما را به هم متصل کرده و به آنها امکان برقراری ارتباط را می‌دهد. شما سوئیچ‌های مدیریت شده و کنترل نشده را انتخاب خواهید کرد، اما SMB‌ها اغلب سوئیچ کنترل نشده را انتخاب می‌کنند.

روترها

روتر شبکه‌های مختلفی را به هم متصل می‌کند، مانند اتصال شبکه دفتر خود به اینترنت یا ایجاد اینترانت.

کابلها

چه شبکه سیمی و چه بی‌سیم را انتخاب کنید، همچنان به کابل احتیاج خواهید داشت. گزینه‌های معمول مس یا فیبر نوری برای کابل موجود است. فیبر نوری دوام بیشتری دارد و سرعت انتقال داده را بیشتر می‌کند.

محافظت از آنتی‌ویروس سرور تجاری

شبکه شما شامل داده‌های ارزشمند و اطلاعات کسب‌و‌کار خواهد بود، بنابراین یک نکته مهم این است که چگونه از آن داده‌ها به‌اندازه کافی محافظت می‌کنید. آسیب‌های سایبری هر روز تکامل می‌یابد و SMB‌ها اغلب هدف مجرمان سایبری است. یک راه ساده برای محافظت از کسب‌و‌کار شما نصب بسته امنیتی سایبری جامع است که شامل حفاظت از آنتی‌ویروس سرور است. Avast همچنین آنتی‌ویروس برای سرورهای لینوکس ارائه می‌دهد، به شما کمک می‌کند از سازمان خود صرف‌نظر از سرور مورداستفاده محافظت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =