بلاگ, سرور

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟

T420

سرور اختصاصی یک سرویس بسیار کار بردی برای وب سایت های بزرگ و توسعه دهندگان میباشد؛ در این مطلب با زبان بسیار ساده، درباره سرور اختصاصی صحبت می کنیم و به تمام پرسش های شما پاسخ خواهیم داد. ابتدا با یک مثال ساده و ملموس سعی می کنیم یک شبیه سازی را برای درک ساده در ذهن شما ایجاد کنیم، سپس به تعریف و توضیح کامل سرور اختصاصی که شامل: بررسی موقعیت جغرافیایی سرورهای ایران و خارج از ایران، موارد استفاده، مزایا و معایب، توان سخت افزاری و شبکه ای سرور های اختصاصی، امکانات استفاد از آنها، مانیتورینگ و امنیت، سیستم عامل های قابل نصب و موارد دیگر  می پردازیم و تمام نکته ها و مواردی که باید برای تهیه یک سرور اختصاصی لازم است را توضیح می دهیم.

تا جای ممکن سعی کردیم که در این مطلب به تمام موارد مرتبط به سرور اختصاصی و اینکه سرور اختصاصی چیست پاسخ دهیم. اینکه چه سرور اختصاصی ای برای شما مناسب است و چطور یک سرور مناسب تهیه کنید. نکته : اگر این مطلب را به طور کامل و با دقت مطالعه کنید، مطمئنا به پاسخ تمام سوالات خود خواهید رسید.

موضوعات

 • سرور چیست ؟
 • شاید از قبل بدانید که “سرور – Server” چیست؟ یا درک ساده از آن داشته باشید. ولی در اینجا مجددا برای کسانی که آشنایی با آن ندارند، درباره این موضوع صحبت می کنیم. ملموس ترین مثال سایت های اینترنتی هستند. شما یک سایت را در مرورگر سیستم خود باز می کنید، خوب این سایت کجاست؟ چطور به شما سرویس دهی می کنند؟ یک مثال دیگر، شما در یک دانشگاه مجازی ثبت نام کرده و اکنون دانشجوی مجازی هستید و باید در یک سایت اینترنتی در کلاس خود حضور داشته باشید، این کلاس مجازی کجاست؟ یا اینکه در یک سایت اشتراک فیلم و ویدئو به همراه خانواده یک فیلم را تماشا می کنید، این فیلم کجاست؟ بله در اینترنت است؛

  ولی چطور؟

  به طور کلی اینترنت یک شبکه بزرگ از سیستم های کامپیوتری است. فرض کنید که مانند اکثر مردم یک سیستم کامپیوتری عادی دارید که امروزه در اکثر خانه ها موجود است و سیستم شما با سیستم همه همسایگانتان با سیم و کابل به یکدیگر به هم متصل شده و همگی با یکدیگر ارتباط دارید و از اطلاعات سیستم یکدیگر استفاده می کنید.

  اینترنت نیز همینطور است، مجموعه ای از سیستم ها در سراسر جهان که با سیم و کابل به یکدیگر متصل شده اند و از اطلاعات یکدیگر استفاده می کنند. وقتی که به اینترنت متصل می شوید و یک سایت را باز می کنید، یعنی اینکه به این شبکه جهانی که همه سیستم ها به یکدیگر متصل هستند، متصل شده اید؛ همین.

  انواع

  سیستم هایی که در اینترنت به یکدیگر متصل هستند از لحاظ کاربرد و خدمات به دو دسته تقسیم می شوند: یک دسته از سیستم ها کاربران عادی اینترنت هستند که به اینترنت متصل می شوند، سایت ها را باز میکنند، دانلود می کنند، با دوستان یا افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند، ویدئو میبینند، در سامانه ها ثبت نام می کنند و بسیاری کارهای دیگر … به این دسته از سیستم ها یا افراد، کاربران نهایی یا استفاده کننده ها در اینترنت می گوییم. سیستم های کاربران نهایی در اینترنت خدمات خاصی را ارائه نمی کنند و همیشه خدمات گیرنده هستند.

  دسته دیگر از سیستم ها، خدمات دهنده ها یا سرویس دهنده ها هستند؛ یعنی در همین شبکه بزرگ جهانی با نام اینترنت که همه سیستم ها به یکدیگر متصل هستند، در حال سرویس دهی و خدمات دهی به کاربران نهایی یا استفاده کننده ها هستند.

 • وقتی یک کاربر در اینترنت یک ویدئو را می بیند، این ویدئو در یک سیستم دیگر در اینترنت است، که توسط نرم افزارها و برنامه های خاصی در اینترنت به اشتراک گذاشته شده و کاربر نهایی در اینترنت می تواند آن را مشاهده کند. یا وقتی کاربر نهایی یک سایت خبری را باز می کند، اخبار در یک سیستم دیگر در اینترنت قرار دارد که توسط برنامه های خدمات دهنده خاصی در اینترنت به اشتراک گذاشته شده اند و کاربر نهایی میتواند آن را مشاهده کند.

  مثال

  خوب حالا فرض کنید که اگر چند صد نفر یک سایت خبری ساده را که در یک سیستم دیگر در اینترنت قرار داده شده باشد را باز می کنند، ناگهان می بینید که سایت خیلی به کندی باز می شود یا اینکه باز نمی شود. دلیل این است که منابع سخت افزاری و پهنای باند شبکه که در اینترنت هستند برای این کار کافی نیستند.

 • پس باید از یک سیستم با سخت افزار قوی و پهنای باند شبکه زیاد شود. به این دسته از سیستم های با سخت افزار بسیار قوی و پهنای باند شبکه بسیار بالا “سرور – Sever” می گوییم، که در شبکه اینترنت به کاربران نهایی اینترنت، خدمات دهی می کنند.
 • سخت افزار سرورها خیلی خاصی هستند و نیاز به تخصص خاص در این زمینه دارند.

همچنین به خاطر دمای زیاد و برق مصرفی بالا و نیاز به پهنای باند بالای شبکه، شرایط نگهداری ویژه ای دارند و در مکان های خاصی به نام دیتا سنتر Data Center نگهداری می شوند.همه چیز به همین سادگی است، اصلا ذهن خود را مشغول نکنید که وقتی با واژگانی مانند سرور و اینترنت یا کلمات مشابه مواجه می شوید، انگار که در قرون وسطی زندگی می کنید یا یک انسان اولیه هستید.

سرور اختصاصی چیست ؟

در ابتدا با یک مثال ساده به تعریف سرور می پردازیم و سپس این مثال را برای درک سرور اختصاصی و انتخاب یک سرور مناسب گسترش می دهیم. در سری مطالب قبلی “هاست چیست؟” و “سرور مجازی چیست؟” درباره مثال دنیای مجازی و شهر مجازی صحبت کردیم. در این مثال گفتیم که فضایی را مانند یک شهر ولی به صورت مجازی در ذهن خود تصور کنید، در دنیای واقعی هر چیزی که نیاز داشته باشید در دنیای مجازی نیز به آن نیاز داریم.

برای توضیح اینکه سرور اختصاصی چیست، سروری است که، در یک دیتا سنتر قرار دارد و تمام منابع آن سرور به صورت اختصاصی در اختیار شماست.

 • مثال 1

اکنون فرض کنید که شما میخواهید که یک شرکت بزرگ را راه اندازی کنید. این شرکت می تواند یک فروشگاه بزرگ باشد، یا یک نمایشگاه، یک سینما، یک توسعه نرم افزار یا IT، یک شرکت حسابداری و یا هر چیز دیگری باشد. برای راه اندازی یک شرکت بزرگ با جمعیت بیش از 100 کارمند یا فروشگاه با بیشتر از 500 مشتری در روز یا راه اندازی یک سینما با بیش از چند صد مشتری در روز، مطمئنا دیگر نمی توانید یک واحد یا یک فضای ساده تهیه کنید. در این حالت شما حتما نیاز به یک ساختمان اختصاصی و بزرگ برای این کار خواهید داشت.

در دنیای مجازی نیز به همین صورت است. اگر یک فروشگاه الکترونیک بزرگ دارید، یک سایت اشتراک یا استریم ویدئو دارید، اگر یک آموزشگاه آنلاین دارید، اگر یک شرکت حسابداری دارید، و یا هر چیز دیگر که با کاربران زیادی در روز بازدید کننده سایت شما هستند، دیگر فضای هاست یا یک سرور مجازی VPS پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود و باید حداقل یک سرور اختصاصی داشته باشید.

در مثال های قبلی برای فضای هاست و سرور مجازی گفتیم که مانند اجاره فضای تجاری یا یک واحد از یک ساختمان هستند. فضای هاست مانند اجاره یک مغازه از یک ساختمان تجاری بزرگ یا اجاره یک غرفه یا فضا از یک فروشگاه است، همچنین سرو مجازی مانند اجاره یک واحد ساختمانی با منابع اختصاصی از یک ساختمان یا یک برج است. در این جا سرور اختصاصی مانند اجاره یا خرید یک ساختمان کامل با تمام واحد ها و منابع آن به صورت اختصاصی است.

 • مثال 2

به عبارت دیگر با تهیه سرور اختصاصی می تواند یه چندین هاست یا سرور مجازی تقسیم شود، نه این که این کار را حتما باید انجام دهید، از این لحاظ که منابع بسیاری در اختیار شما هستند. تهیه یک سرور اختصاصی مانند در اختیار گرفتن یک ساختمان دربست با تمام واحد های مسکونی و تجاری آن و تمام امکانات آن به صورت اختصاصی است.

میتوانید از تمام منابع آن ساختمان برای یک شرکت یا یک آموزشگاه یا یک سینما یا هر چیز دیگر استفاده کنید؛ یا اینکه آن ساختمان را به صورت قسمت های مختلف و کوچکتر اجاره داده یا برای اهداف متفاوت و چند منظوره از آن استفاده کنید.

اگر یک سرور پرقدرت با پهنای باند بالا و شبکه قوی داشته باشید می توانید یک فروشگاه آنلاین بزرگ (مانند دیجی کالا) که کاربران زیادی همزمان در سایت شما وارد می شوند را راه اندازی کنید. یا این سرور را با هارد و منابع ذخیره سازی بالا و پهنای باند بالاتری تهیه کنید، می توانید سایت های اشتراک ویدیو یا آموزشگاه های آنلاین راه اندازی کنید. در تصویر زیر نمای باز شده از داخل یک سرور Rackmount با ارتفاع 2U را مشاهده می کنید که ظرفیت 8 عدد هارد را دارد.

کیس سرور رکمونت سوپر مایکرو SC813MFTQC-505CB
کیس سرور رکمونت سوپر مایکرو SC813MFTQC-505CB

سرور رکمونت

خلاصه

امیدوارم مفهوم سرور اختصاصی را به راحتی درک کرده باشید. اگر به صورت فنی بخواهیم توضیح دهیم، به یک سرور با منابع کامل و اختصاصی که در اینترنت در دسترس است یک سرور اختصاصی می گوییم. در اینترنت میلیون ها سرور وجود دارد، که اگر یک سرور اختصاصی داشته باشید، یعنی یکی از این چندین میلیون سرور در اینترنت به شما اختصاص دارد.

سرور های اختصاصی شرایط فیزیکی خاصی دارند، و نمی توانید یک سرور خریداری کنید و مانند سیستم خودتان در منزل به اینترنت متصل کنید. البته اگر این کار را انجام دهید، احتمالا می خواهید که در یک شبکه داخلی از آن استفاده کنید، کاری که امروزه بسیاری از شرکت ها برای اجرا و تست پروژه ها و برنامه های خود انجام می دهند. در ادامه درباره شرایط نگهداری سرور اختصاصی، دیتاسنتر ها Data Center ها و سخت افزار و منابع آن ها صحبت می کنیم.

 • برای مطاله مطلب تاریخچه سرورها کلیک کید.
 •  

  پهنای باند چیست؟

  حال فرض کنید که شما یک سرور اختصاصی تهیه کرده اید، اگر به مثال گفته شده برگردیم به این معناست که شما یک ساختمان بزرگ را در اختیار دارید. این ساختمان دارای آدرس و کد پستی است، همچنین برای رسیدن به ساختمان باید از خیابان ها و اتوبان ها عبور کنید.

  در دنیای مجازی نیز همینطور است، سرور اختصاصی شما دارای یک آدرس مشخص، معتبر و شناخته شده است و باید برای دسترسی به آن از مسیر های خاصی در شبکه عبور کنید. این مسیر ها مانند خیابان ها در دنیای واقعی هستند و هر خیابان ظرفیت و تردد مشخصی دارد. مثلا می گوییم که این خیابان 2 بانده یا 3 بانده است. به این ظرفیت با عرض خیابان ها و دسترسی ها در دنیای مجازی “پهنای باند – Bandwidth” می گوییم.

  با این تفاوت که واحد شمارش آن باند یا لاین خیابان نیست، بلکه مقداد حجم داده ها و اطلاعات در ثانیه است، مثلا مگابایت برثانیه MB/S یا گیگا بایت بر ثانیه BG/S.

  یک نکته مهم :

  قرار نیست شما در این خیابان تنها باشید، افراد بسیاری در این خیابان هستند که اتفاقا مقصد خیلی از این افراد سرور شما است.

  پهنای باند

 • ترافیک

  گفتیم که شما در خیابان ها و مسیرهای منتهی به سرور اختصاصی تنها نیستید و افراد زیاد هستند که مقصد آنها سرور شما برای دریافت سرویس و خدمات است. نکته مهم دیگر این است که قرار نیست هر فرد این مسیر را یک بار طی کند.

  ممکن است شما یک سایت اینترنتی را چندین بار در روز باز کنید. پس چندین بار مسیر منتهی به سرور را طی می کنید و اینکه شما تنها نیستید و افراد زیادی ممکن است همان سایت را باز کنند. پس تعداد خودروها یا نفراتی که این مسیر را طی می کنند نیز مهم است.

  همانطور که از نام “ترافیک” پیداست، می توان گفت که “Traffic” تعداد افراد یا خودروهایی هستند که همزمان از یک مسیر برای رسیدن به سرور اختصاصی شما طی می کنند. در دنیای مجازی این افراد یا خودرو ها همان داده ها و اطلاعات هستند که در حال جابجایی هستند. در دنیای مجازی مقدار جابجایی اطلاعات مانند تعداد عبور ماشین ها از یک بزرگراه محدود است و از یک حدی نمی تواند بیشتر باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرور اختصاصی کلیک کنید.

برای ارتباط با نمایندگی فروش سرور اختصاصی اینستاگرام ما را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سه =