بلاگ, سرور

چگونه سروری مناسب کسب و کارمان بخریم؟

راهنمای خرید سروری مناسب کسب و کارمان

خرید سرور  سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ است. معمولاً به‌صورت طولانی‌مدت از آن استفاده می‌شود، بنابراین انتخاب یک سرور مناسب که تمام نیازهای شما را برآورده کند بسیار مهم و حاِئز اهمیت است. در این مقاله مواردی را برایتان بیان می‌کنیم تا به‌راحتی سرور موردنیاز خود را انتخاب کنید.

یکی از اولین مواردی که قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید سرور باید به آن توجه کنید این است که آیا سروری که انتخاب می‌کنید از درایوهای شما پشتیبانی میکند یا خیر. تا زمانی که  از  تولیدکنندگان اصلی مانند Dell یا  HPسروری را خریداری می‌کنید، در تهیه درایورهای Windows مشکلی نخواهید داشت.

با این حال، درایورهای Linux ممکن است به‌راحتی در دسترس نباشند. صرف کمی وقت برای اطمینان از اینکه می‌توانید درایورهای سیستم‌عامل مورد نظر خود را تهیه کنید، بسیار ضروری می‌باشد، پس حتماً با کارشناسان شرکتی که سرور  خود را خریداری می‌کنید مشورت کنید.

راهنمای خرید سرور اچ پی
خرید انواع سرور رکمونت از شرکت رایا پیشرو

اگر سروری که خریداری می‌کنید برای هدفی مهم مانند مأموریت مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید اطمینان حاصل کنید که از قطعات اضافی پشتیبانی می‌کند تا اگر یکی از قطعات خراب شد قطعه‌ای دیگر وجود داشته باشد تا سرور از کار نیفتد.

به‌عنوان‌مثال، سرور باید حداقل دو منبع تغذیه داشته باشد تا در صورت خرابی یک منبع تغذیه، دیگری بتواند بدون آفلاین بودن سرور، مسئولیت آن  قطعه از کار افتاده را برعهده بگیرد.

بعضی از سرورها به شما این امکان را می‌دهند تا مجموعه کاملی از حافظه‌های جانبی را نصب کنید، در حالی که برخی دیگر ممکن است دارای یک اسلات اضافی باشند که می‌توانید برای نصب ماژول حافظه اضافی استفاده کنید تا در صورت خرابی حافظه، از حافظه جانبی به طور خودکار استفاده شود.

کاملاً واضح است که هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک سرور باید فاکتور شکل سرور را در نظر بگیرید. با توجه به اهمیت انتخاب صحیح، نکات زیر را حتماً در نظر بگیرید.

اگر در حال خرید سرور rack mount هستید، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در رک وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که سرورهای U2 و U4 بیش از یک سرور U1 به فضای رک نیاز خواهد داشت. به همین ترتیب، اگر قصد خرید یک سرور blade را دارید، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در شاسی blade server  وجود داشته باشد.

مورد دیگری که هنگام خرید سرور  باید به دنبال آن باشید، پشتیبانی از فناوری‌هایی مانند کد تصحیح خطا (ECC) است. حافظه ECC می‌تواند خطاهای حافظه تک بیتی را به‌صورت پویا اصلاح کند. حافظه ECC همچنین می‌تواند خطاهای دوبیتی را تشخیص دهد.

سرورها از نظر حافظه

سرورها از نظر حافظه داخلی بسیار متفاوت هستند. اگرچه بیشتر سرورهای موجود در بازار امکان استفاده از دو هارد دیسک داخلی را دارند، اما موارد استثنایی عمده‌ای هم وجود دارد. برخی از سرورها هیچ حافظه داخلی ندارند و ممکن است در عوض از SAN بوت شوند. از طرف دیگر، برخی از سرورهای فاکتور شکل بزرگ‌تر، شامل پشتیبانی از آرایه‌های ذخیره‌سازی داخلی بزرگ‌تری نیز هستند.

سرورهای بلید

سرورهای Blade معمولاً فقط از دو درایو داخلی پشتیبانی می‌کنند، اما می‌توان فضای ذخیره‌سازی آن را از طریق یک ماژول ذخیره‌سازی گسترش داد، با این فرض که فضای کافی در شاسی وجود دارد.

همچنین باید معماری CPU  سرور را در نظر بگیرید.  شما می‌توانید از  برندهایی مثل Intel  یا  AMD استفاده کنید. امروزه بسیاری از سرورهای موجود در بازار دارای چندین سوکت هستند  که می‌توانند انواع مختلف پردازنده‌ها را پشتیبانی کنند.

سازمان‌ها معمولاً با توجه به تعداد هسته‌های پردازنده تصمیم به خرید می‌گیرند. با این حال، ایده خوبی است که یک سرور خریداری کنید که به شما امکان دهد هسته‌های پردازنده را در صورت نیاز اضافه کنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است با پردازنده‌های چهار هسته‌ای شروع کنید و سپس سرور خود را به پردازنده‌های شش هسته‌ای یا هشت هسته‌ای ارتقا دهید.

خرید cpu مناسب برای سرور
خرید انواع cpu از شرکت رایا پیشرو.

به‌راحتی می‌توان هنگام خرید سرور از اتصال به شبکه چشم‌پوشی کرد زیرا هر سرور موجود در بازار شامل شبکه داخلی است. با این حال، اگر سرور بخواهد به عنوان یک گره خوشه‌ای یا به عنوان یک سرور میزبان مجازی عمل کند، اتصال شبکه بسیار مهم‌تر می‌شود. خوشه‌بندی و مجازی‌سازی معمولاً بیش از یک سرور مستقل به آداپتورهای شبکه نیاز دارد.

در چنین مواردی، یک سرور احتمالاً به طور پیش‌فرض تعداد کافی آداپتور شبکه را ندارد، اما شما باید مطمئن شوید که این ظرفیت برای قراردادن آداپتورهای شبکه موردنیاز اضافی را دارد.

اگر قصد دارید از سرور جدید خود به‌عنوان میزبان مجازی‌سازی استفاده کنید، میزان حافظه مورداستفاده سرور را در نظر بگیرید. حافظه مهم‌ترین منبع در یک محیط سرور مجازی است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که سرور دارای حافظه کافی برای پشتیبانی از همه سیستم‌عامل‌های مهمان، بدون کمبود حافظه است. اگر بیش از تعداد انگشت شماری سرور در مرکز داده خود دارید، مطمئن شوید که سرور شما از قابلیت مدیریت پشتیبانی می‌کند (هم در سخت‌افزار و هم در سطح نرم‌افزار). بیشتر سرورهای موجود در بازار از طریق سخت‌افزار IPMI از پروتکل مدیریت استاندارد پشتیبانی می‌کنند.

محل نگهداری سرورها در شرکت‌های بزرگ

قطعاً داشتن یک سرور داخلی مزایای بسیاری دارد، امنیتی است که می‌تواند برای شبکه شما فراهم کند، همراه با توانایی کنترل همه داده‌های خود در هر زمان خاص. اگر میزبانی سرور خود را انتخاب کنید، دفتر شما همچنین باید آماده باشد تا مکانی امن برای آنها فراهم کند و از آنها در برابر آسیب احتمالی ناشی از گرم‌شدن بیش از حد یا سرقت فیزیکی محافظت کند.

۴مرحله برای انتخاب سرور مناسب

راهنمای خرید سرور رکمونت اچ پی
خرید سرور و قطعات سرور از شرکت رایا پیشرو با مناسب ترین قیمت

مدیران فناوری اطلاعات برای اثبات مقرون به صرفه بودن زیرساخت های داخلی با فشار دائمی روبرو هستند. همه چیز با انتخاب صحیح تجهیزات با بهترین قیمت / عملکرد برای وظیفه پیش رو شروع می شود.

پردازنده های چیدن

خرید سرور با قیمت مناسب
خرید انواع سرور با مناسب ترین قیمت بازار از شرکت رایا پیشرو.

بله ، آخرین پردازنده های x86 به طور قابل توجهی سطح عملکرد را افزایش می دهند، اما آیا برای تأمین برنامه های اصلی کسب و کار به این همه اسب بخار نیاز دارید؟ اکثر شرکت ها هنوز از سرور و CPU در زیرساخت های خود بصورت محدود استفاده می کنند.

یک مطالعه در مورد شرکتهای بزرگ (با بیش از 100 سرور فیزیکی) نشانگر استفاده از CPU سرور x86 به طور متوسط بین 8 تا 20 درصد است.

بسته به وظیفه ، ممکن است هزینه عملکردی را که واقعاً نیازی به آن ندارید پرداخت کنید. بنابراین ، به دقت ارزیابی کنید که چه نوع پردازنده ، هسته و سرعت لازم است تا برنامه ها به ترتیب مطلوبی اجرا شوند. پردازنده ها می توانند 30٪ یا بیشتر از کل هزینه سخت افزار سرور را نشان دهند.

اجتناب از مدل پردازنده با بالاترین عملکرد به نفع انتخابی با قیمت پایین تر، می تواند حدود یک سوم پس انداز سخت افزاری داشته باشد در حالی که تنها 10٪ بر عملکرد اوج تأثیر می گذارد. این نوعی معامله آگاهانه است که اکثر کاربران نهایی می توانند آن را بپذیرند.

نکته نهایی: پردازنده های سطح بالا گران هستند و هیچ دلیل موجهی برای پرداخت هزینه ای که استفاده نخواهید کرد یا واقعاً به آن نیاز ندارید وجود ندارد.

حافظه

انتخاب هارد مناسب سرور
هنگام خرید سرور، انتخاب هارد مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد.

هنگام ارزیابی ظرفیت حافظه در سرورها ، روش دیگری توصیه می شود. ممکن است هزینه اولیه بیشتر باشد اما از کاهش شبکه بعداً برای حداکثر کاهش حافظه جلوگیری می کند.

همانطور که گفته شد ، قیمت ماژول های حافظه دو خطی (DIMM) می توانند آشفته شوند و خرید با یک منوی ظاهرا بی پایان از مدل ها ، بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که قیمت هر DIMM ممکن است کمی متفاوت باشد، بنابراین تکالیف خود را انجام دهید.

قیمت هر گیگابایت در میان مدل ها حتی ممکن است برای همان ظرفیت حافظه بسیار متفاوت باشد. زمان صرف شده برای انجام همه محاسبات از قبل می تواند چشم نواز باشد و دلار را به بودجه شما بازگرداند. به عنوان مثال ، سال گذشته ، تحلیلگران گزارش کردند که 30٪ پس انداز در هنگام مقایسه هزینه خرید 8x 16 GB DIMMS در مقابل 16x 8 GB DIMMs بدون تأثیر سو on بر ظرفیت یا عملکرد حافظه خالص ، پیدا کردند.

چنین بی ثباتی به این معنی است که بهترین معاملات می تواند به سرعت تغییر کند و ماه به ماه این کار را انجام دهد. به طور سنتی ، قیمت حافظه سرور با گذشت زمان کاهش می یابد ، اما کمبودهای ناگهانی و غیر منتظره می توانند باعث افزایش سریع قیمت شوند.

یک رویکرد بهترین روشها را در نظر بگیرید که شامل محاسبه کمترین گزینه فعلی DIMM برای هر خرید است. هرگز بسته به خریدهای قبلی کورکورانه سفارش ندهید.

قوانین حافظه شخص ثالث

شاید بهترین گزینه برای صرفه جویی در هزینه حافظه ، در نظر گرفتن اجزای شخص ثالث باشد . اکثریت قریب به اتفاق مارک تجاری شده و با نشانه های نجومی فروخته می شوند.

یک ارائه دهنده بازار ثانویه آگاه پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند در واقع از تمام اجزای شخص ثالث با کیفیت باشد. نتیجه صرفه جویی در حدود 40٪ تا 60٪ تخفیف از لیست تولید کنندگان خواهد بود.

ارائه دهندگان معتبر بازار ثانویه نیز با هر ضمانت تولید کننده مطابقت دارند ، در حالی که منابع برجسته ضمانت مادام العمر را ارائه می دهند ، این روش به صرفه ترین روش برای افزودن عملکرد به مرکز داده شما است.

وضعیت SSD ها

درایوهای حالت جامد SSD ارزان تر و در نتیجه فراوان تر می شوند ، که به خوبی برای برنامه های سرور پیش بینی می شود. اما همراه با عملکرد برتر SSD ، مشکلات احتمالی خرید نیز به وجود می آید. شما باید از میان پیشنهادهای مختلف در اندازه های مختلف و فاکتورهای مختلف ، فناوری های فلش و رابط ها انتخاب کنید.

قیمت گذاری SSD نیز می تواند بی ثبات باشد ، بنابراین ماهانه از استراتژی های خرید خود بازدید کنید. خریداران می توانند پس از بررسی معیارهای خرید ، حداقل 40٪ پس انداز کنند ، از جمله در نظر گرفتن خرید SSD های ساخته شده از فن آوری های فلش ارزان تر یا قابل اعتماد، خرید بهترین روش ها باید شامل واجد شرایط بودن تمام SSD های در نظر گرفته شده باشد ،

با توجه ویژه به کسانی که دارای رابط کاربری سریعتر و فاکتورهای فرم کوچکتر هستند تا مطمئن شوید عملکرد با کاربردها و برنامه های در نظر گرفته شده مطابقت دارد. اگر برنامه ها به درایوهای پیشرفته نیازی ندارند ، آنها را انتخاب نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =