بلاگ, سرور

نحوه راه‌اندازی سرور برای کسب‌و‌کار

سرور چیست

 

با رشد کسب‌و‌کار و اشتغال، زمانی می‌رسد که به یک سرور نیاز دارید تا شبکه تجارت خود را به طور مؤثر رشد دهید. اما با آرایه‌ای به‌ظاهر بی‌پایان از انتخاب‌ها و تصمیمات مهم که باید اتخاذ شود، ممکن است از خود بپرسید که از کجا شروع کنید. خوشبختانه، راه‌اندازی سرور برای مشاغل کوچک یا متوسط ​​ (SMB) کار دشواری نیست.

در این راهنما، همه مواردی را که باید بدانید از جمله سرور چیست، تصمیم‌گیری بین سخت‌افزار یا cloud، انتخاب سیستم‌عامل مناسب و بهترین راه برای تنظیم سیستم را به شما معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با سرور

به زبان ساده، یک کامپیوتر قدرتمند است که برای ارائه اطلاعات و نرم‌افزار به کارمندان، مشتریان و سایر رایانه‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر پنج کارمند در یک اداره دارید که هر یک با رایانه دیگری کار می‌کنند، همه آنها باید بتوانند به یک نرم‌افزار و اسناد یکسان دسترسی داشته باشند.

انتخاب سرور برای مشاغل

هنگامی‌که دو یا چند رایانه در تجارت خود دارید یا به دسترسی از راه دور به شبکه شرکت نیاز دارید، وقت آن است که برای یک سرور قدرتمند سرمایه‌گذاری کنید. با انجام این کار به شما و کارمندانتان امکان دسترسی به نرم‌افزارها و پرونده‌ها را از هرجایی داده خواهد شد و امکان کنترل بیشتر حق دسترسی به برخی اطلاعات، مانند پرونده‌های پرسنل یا داده‌های حقوق و دستمزد را پیدا می‌کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا با یک سیستم پشتیبان‌گیری و بازیابی اختصاصی از اطلاعات کسب‌و‌کار خود محافظت کنید و همچنین امکان مدیریت آسان امنیت شبکه را فراهم کنید.

انواع سرورها برای کسب‌وکار

وقتی نوبت به انتخاب سرور برای مشاغل کوچک یا متوسط ​​می‌رسد، سؤال اصلی این است: شما به سرور برای انجام چه کاری نیاز دارید؟ در اصل، شما می‌خواهید اجازه دهید اتاق کارتان رشد کند، اما آن‌قدر سرمایه‌گذاری نکنید که بیش از حد برای منابع موردنیاز خود هزینه کنید.

انواع مختلفی از سرور وجود دارد و سازمان‌ها اغلب از یک سرور جداگانه برای هر منظور استفاده می‌کنند. معمولاً SMB‌ها از سرورها برای میزبانی ایمیل ایمن، میزبانی وب‌سایت، ذخیره اسناد، میزبانی تجارت الکترونیکی و پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات استفاده می‌کنند.

سرورهای پروکسی برای مشاغل از هر لحاظ قابل‌توجه هستند. با مسیریابی ترافیک وب و دسترسی از طریق پراکسی، آدرس‌های IP شبکه شما از دید عموم محافظت می‌شود (در عوض آدرس IP پروکسی نشان داده می‌شود). تصمیمی اساسی که باید اتخاذ کنید این است که آیا باید یک سرور فیزیکی در محل داشته باشید یا یک راه‌حل مبتنی بر ابر را انتخاب کنید. جوانب مثبت و منفی در این زمینه وجود دارد و آنچه شما تصمیم می‌گیرید در نهایت به نیازهای فردی تجارت شما برمی‌گردد.

سرورهای ابری

سرورهای مبتنی بر ابر برای SMBهای دارای فضای محدود و منابع IT بسیار مناسب هستند. گرچه به‌اندازه سرور اختصاصی سریع و کارآمد نیستند، اما کسب‌و‌کارها احتمالاً خواهند فهمید که یک سرور مبتنی بر ابر “به‌اندازه کافی سریع” است و هزینه‌های پایین‌تر از قبل، آنها را به گزینه‌ای جذاب تبدیل می‌کند. میزبانی ابری همچنین از منبع تغذیه اضافی و اتصالات شبکه بهره‌مند می‌شود، به این معنی که اگر قطعی برق یا مشکل سرور وجود داشته باشد، شبکه شما هیچ زمان خاموشی را تجربه نخواهد کرد.

سرورهای فیزیکی

از طرف دیگر، خرید سرور فیزیکی با هزینه بالاتری همراه است. اما عدم پرداخت هزینه‌های مکرر ماهیانه ممکن است به معنای ارزان‌تر شدن آن در درازمدت، به‌ویژه با رشد کسب‌و‌کار شما باشد. همچنین شما بر نحوه تنظیم و تلفیق آن با راه‌حل امنیت سایبری کسب‌و‌کار خودکنترل بیشتری خواهید داشت. نکته منفی این است که شما مسئولیت هزینه سخت‌افزار جایگزین و افزایش برق برای راه‌اندازی سرور و خنک‌سازی 24/7 را برعهده دارید.

محافظت از سرورهای محل کار

هنگام استفاده از سرور، اطمینان از محافظت از آن مهم است. هنگام تلاش برای محافظت از شبکه در برابر ویروس‌ها، بدافزارها یا نقض اطلاعات، امنیت نقطه پایانی بسیار مهم است. سرور شما اطلاعات محرمانه‌ای درباره کسب‌و‌کار و فعالیت‌های آن در اختیار شما قرار می‌دهد، اما همچنین داده‌های شخصی کارمندان شما را نیز ذخیره می‌کند.

چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات خود انجام دهید، مانند: ارائه آموزش امنیت سایبری برای اعضای مهم، استفاده از آنتی‌ویروس سرور، پیگیری فعالیت کاربر، به‌روز نگه‌داشتن سرور خود.

هنگام استفاده از سرور، اطمینان از محافظت از آن مهم است. هنگام تلاش برای محافظت از شبکه در برابر ویروس‌ها، بدافزارها یا نقض اطلاعات، امنیت نقطه پایانی بسیار مهم است.

سرور شما اطلاعات محرمانه‌ای درباره کسب‌و‌کار و فعالیت‌های آن در اختیار شما قرار می‌دهد، اما همچنین داده‌های شخصی کارمندان شما را نیز ذخیره می‌کند. چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات خود انجام دهید، مانند: ارائه آموزش امنیت سایبری برای اعضای مهم، استفاده از آنتی‌ویروس سرور، پیگیری فعالیت کاربر، به‌روز نگه‌داشتن سرور خود.

سرورهای دارای ویندوز

سرورها سیستم‌عامل‌های ویژه‌ای را اجرا می‌کنند که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قدرتمند بوده و قادر به پشتیبانی از بسیاری از کاربران هستند. سیستم‌عاملی که برای سرور خود انتخاب می‌کنید، تصمیم مهم دیگری است.

به طور خاص، Windows Server Essentials (ویندوز Small Business Server قبلی) به طور گسترده‌ای در SMB‌ها با کمتر از 25 کاربر استفاده می‌شود. سیستم‌عامل‌های سرور ویندوز اغلب مورداستفاده کاربران فعلی ویندوز قرار می‌گیرند زیرا آنها کدهای زیادی را به اشتراک می‌گذارند و بسیار شبیه به نمونه‌های غیر سرور خود هستند.

سایر گزینه‌های محبوب برای SMB ها:

سرور اوبونتو لینوکس

Red Hat Enterprise Linux

CentOS

انتخاب سیستم‌عامل سرور

اگر هنوز یک سیستم‌عامل انتخاب نکرده‌اید، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

هزینه سرور

 لینوکس یک نرم‌افزار منبع باز است و به همین ترتیب اغلب ارزان‌تر از ویندوز است. اگر به کاربرپسند بودن فکر می‌کنید و این‌که نصب و راه‌اندازی سیستم‌عامل چقدر آسان است، و یا اگر کارکنان اختصاصی برای بخش فناوری اطلاعات ندارید ویندوز می‌تواند یک انتخاب محبوب است برای این مسئله باشد. از طرف دیگرمی توان گفت که لینوکس یک منحنی یادگیری سریع‌تر ارائه می‌دهد.

لینوکس به طور معمول گزینه‌های انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی بیشتری نسبت به ویندوز ارائه می‌دهد، اما توجه داشته باشید که برای بهره‌مندی از این امر به تخصص فنی نیاز خواهید داشت.

پشتیبان‌گیری

 مایکروسافت به دلیل پشتیبانی از مشتری با کیفیت بسیار معروف است. ازآنجاکه لینوکس منبع آزاد است، ممکن است مجبور شوید برای پشتیبانی خود دست‌به‌کار شوید.

برای مطالعه مطالب تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک سرور خانگی کلیک کنید.

برای ارتباط با نمایندگی فروش سرور اینستاگرام ما را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 18 =