بلاگ

هارد دیسک یا دیسک سخت چیست ؟

هارد دیسک یا دیسک سخت چیست ؟

هارد دیسک حافظه ی جانبی برای ذخیره سازی و نگهداری فایل ها ، داده ها ، برنامه ها و… می باشد. اندازه هارد دیسک بین 3.5 تا 6 اینچ است. هارددیسک یا دیسک سخت وظیفه ی نگهداری و حفظ داده ها را به صورت دائم بر عهده دارد. اطلاعات و داده هایی که روی هارد دیسک قرار می گیرند تا زمان پاک نشدن ، باید روی سکتور ها باقی بمانند. لازم به ذکر است که برخی از شرایط محیطی نیز در از بین رفتن داده های روی دیسک سخت تاثیر گذار هستند.

قطعات هارد دیسک :

  • کنترل کننده مرکزی یا Actuator :

این قسمت از دیسک سخت (Hard Disk Drive) وظیفه ی کنترل بخش های مختلف آن را بر عهده دارد و به نوعی مغز هارد شناخته می شود.

  • بازوی مکانیکی یا Head Arm

این بخش از دیسک سخت وظیفه ی رساندن head به نقطه ی مورد نظر می باشد.

  • Read/Write Head

وظیفه ی این قسمت خواندن و نوشتن داده ها به صورت دیجیتالی یا صفر و یک روی قسمت های بسیار کوچک روی Platter است.

  • دیسک یا Platter

این بخش وطیفه ی حفاظت از داده را در قسمت های بسیار ریز (سکتور) بر عهده دارد. سکتور ها قادر به نگهداری یک بیت در خود هستند. در هر اینچ (هر اینچ برابر با 2.54 سانتی متر) از این صفحات 30000 بخش ریز برای ذخیره وجود دارد. اندازه هر یک از این قسمت ها  حدود 846 نانومتر می باشد. به طور معمول هر هارد دیسک بیشتر از یک صفحه Platter دارد که از جنس سرامیک یا شیشه هستند و مغناطیسی نمی باشند.

  • موتور چرخان دیسک یا Spindle

چرخاندن Platter ها بر عهده ی این قسمت می باشد. بنابراین بخش Head می تواند خواندن و نوشتن  داده ها را روی صفحات مغناطیسی انجام دهد. قسمت Spindle قادر است بین 4200 (در هارد های کم مصرف) تا 15000 دور در دقیقه بچرخد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 11 =