بلاگ

همه چیز درباره اتریوم(Ethereum)

اتریوم

Ethereum یک بلاک‌چین غیرمتمرکز و منبع باز با قابلیت قرارداد هوشمند است. Ether (ETH) پلت فرم ارز رمز پایه بومی است. بعد از بیت‌کوین، این دومین ارز رمزنگاری شده باارزش بازار است. همچنین اتریوم فعال‌ترین بلاک‌چین است.

Ethereum در سال 2013 توسط برنامه‌نویس Vitalik Buterin پیشنهاد شد. این سیستم در سال 2014 تأمین مالی شد، این شبکه با عرضه اولیه 72 میلیون سکه در تاریخ 30 ژوئیه 2015 فعال شد.

این پلتفرم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را که کاربران می‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند، ایجاد و کار کنند. برنامه‌های مالی غیرمتمرکز خدمات گسترده‌ای مالی را بدون نیاز به‌واسطه ای مالی معمول مانند کارگزاری‌ها، صرافی‌ها یا بانک‌ها فراهم می‌کنند، از جمله اینکه به کاربران ارز رمز پایه اجازه می‌دهند در مقابل دارایی‌های خود وام بگیرند یا آنها را برای بهره وام دهند.

Ethereum همچنین امکان ایجاد و مبادله NFT را فراهم می‌کند، این توکن‌ها غیر قابل تعویض هستند که می‌توانند به آثار هنری دیجیتال در دنیای واقعی متصل شده و به‌عنوان دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد به فروش برسند. علاوه بر این، بسیاری از ارزهای رمز پایه دیگر به‌عنوان نشانه‌های ERC-20 در فراز بلاک‌چین Ethereum فعالیت می‌کنند.

در سال 2016 ، یک هکر از نقص پروژه شخص ثالثی به نام The DAO سو استفاده کرد و 50 میلیون دلار اتر را به سرقت برد. در نتیجه، جامعه Ethereum به زنجیره سخت زنجیره بلوکی رأی داد تا سرقت را برگرداند و اتریوم کلاسیک Ethereum Classic (ETC) به‌عنوان زنجیره اصلی ادامه یافت. Ethereum شروع به اجرای یک سری از به‌روزرسانی‌ها به نام Ethereum 2.0 کرده است که شامل انتقال به اثبات سهام و افزایش کارایی معاملات است.

تاریخچه اتریوم

اتریوم ابتدا در اواخر سال 2013 با هدف ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز توسط ویتالیک بوترین، برنامه‌نویس و بنیان‌گذار مجله بیت‌کوین، در یک مقاله توضیح داده شد. بوترین استدلال کرد که فناوری بیت‌کوین و بلاک‌چین می‌تواند علاوه بر پول از برنامه‌های دیگر نیز بهره‌مند شود و برای توسعه برنامه به یک زبان برنامه‌نویسی نیاز دارد که می‌تواند منجر به اتصال دارایی‌های دنیای واقعی مانند سهام و دارایی به بلاک‌چین شود.

در سال 2013 ، Buterin برای مدت کوتاهی با مدیرعامل eToro یونی آسیا در پروژه Colored Coins کارکرد و گزارش آن و موارد استفاده مضاعف برای فناوری بلاک‌چین را تشریح کرد. بااین‌حال، وی پس از عدم توافق در مورد چگونگی پیشبرد پروژه، پیشنهاد ایجاد یک بستر جدید با زبان برنامه‌نویسی عمومی‌تر را داد که در نهایت به Ethereum تبدیل شود.

اتریوم در کنفرانس بیت‌کوین آمریکای شمالی در میامی، در ژانویه 2014 اعلام شد. در طول کنفرانس، گاوین وود، چارلز هوسکینسون و آنتونی دی یوریو (که پروژه را تأمین مالی می کرد) خانه ای را در میامی با بوترین اجاره کردند تا درک کامل تری از آنچه ممکن است اتریوم شود ، ایجاد کند. دی یوریو از دوست خود جوزف لوبین ، كه خبرنگار مورگن پك را نیز برای حضور دعوت کرد. شش ماه بعد ، بنیانگذاران دوباره در خانه ای در زوگ ، سوئیس دیدار کردند و در آن زمان بود که هوسکینسون پروژه را ترک کرد.

Ethereum لیستی غیرمعمول و طولانی از بنیان‌گذاران دارد. آنتونی دی یوریو نوشت: “Ethereum توسط ویتالیک بوترین، خودم ، چارلز هوسکینسون ، میهای آلیسی و امیر چتریت  در دسامبر 2013 تاسیس شد.

جوزف لوبین ، گاوین وود و جفری ویلکا در اوایل سال 2014 به عنوان بنیانگذار اضافه شدند.” توسعه رسمی این نرم افزار از اوایل سال 2014 از طریق یک شرکت سوئیسی ، Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse) آغاز شد.

ایده اصلی قراردادهای اجرایی هوشمند در بلاکچین باید قبل از اجرای نرم افزار مشخص شود. این کار توسط گاوین وود ، مدیر ارشد فناوری ، در مقاله زرد Ethereum که ماشین مجازی Ethereum را مشخص می کند ، انجام شده است. پس از آن ، یک بنیاد غیرانتفاعی سوئیسی ، بنیاد Ethereum (Stiftung Ethereum) نیز ایجاد شد.

 بودجه توسعه از طریق جنجال عمومی آنلاین از ژوئیه تا آگوست 2014 تأمین شد و شرکت‌کنندگان توکن ارزش Ethereum را با ارز دیجیتال دیگری به نام بیت‌کوین خریداری کردند.

در حالی که اوایل از نوآوری‌های فنی Ethereum ستایش می‌شد سؤالاتی درباره امنیت و مقیاس‌پذیری آن نیز مطرح شد. در سال 2019 ، ویرجیل گریفیت، کارمند بنیاد Ethereum ، به دلیل ارائه در یک کنفرانس بلاکچین در کره شمالی توسط دولت ایالات متحده دستگیر شد.

Ethereum چگونه کار می‌کند؟

مانند همه ارزهای رمز پایه، اتریوم نیز بر اساس یک شبکه بلاک‌چین کار می‌کند. بلاک‌چین یک دفتر عمومی غیرمتمرکز و توزیع شده است که در آن تمام معاملات تأیید و ثبت می‌شود.

این توزیع به این معناست که همه افرادی که در شبکه Ethereum شرکت می‌کنند کپی یکسانی از این کارکرد دارند و این امر به آنها اجازه می‌دهد همه معاملات گذشته را ببینند.  

معاملات بلاک‌چین برای حفظ امنیت شبکه و تأیید معاملات از رمزنگاری استفاده می‌کنند. مردم از رایانه برای “استخراج” یا حل معادلات پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند که هر معامله در شبکه را تأیید می‌کند و بلوک‌های جدیدی را به زنجیره بلوکی که در قلب سیستم است اضافه می‌کند. به شرکت‌کنندگان پاداش ارز رمز پایه اعطا می‌شود. برای سیستم Ethereum ، به این نشانه‌ها Ether (ETH) گفته می‌شود.

از اتر می‌توان برای خریدوفروش کالاها و خدمات مانند بیت‌کوین استفاده کرد. همچنین طی سال‌های اخیر با افزایش سریع قیمت روبرو شده است و آن را به یک سرمایه‌گذاری احتمالی سوداگرانه تبدیل می‌کند.

نحوه کار اتریوم

اما آنچه در مورد Ethereum منحصربه‌فرد است این است که کاربران می‌توانند برنامه‌هایی را بسازند که روی بلاک‌چین “اجرا” می‌شوند مانند نرم‌افزارهای “قابل‌اجرا” در رایانه عمل می‌کنند. این برنامه‌ها می‌توانند داده‌های شخصی را ذخیره و انتقال دهند یا معاملات پیچیده مالی را انجام دهند.

کن فروم، مدیر آموزش و توسعه در Enterprise Ethereum Alliance می‌گوید: “Ethereum با بیت‌کوین متفاوت است زیرا شبکه می‌تواند به‌عنوان بخشی از فرایند استخراج محاسبات را انجام دهد.” “این قابلیت محاسباتی اساسی، ذخیره ارزش و بستر مبادله‌ای را به یک موتور محاسباتی جهانی غیرمتمرکز و ذخیره داده قابل تأیید آشکار تبدیل می‌کند.”

آیا باید اتر بخرید؟

به گفته DeWaal ، به چند دلیل ممکن است سرمایه‌گذاری در شبکه Ethereum را انتخاب کنید. “اول، ارزش آن است و به‌عنوان ارز مجازی استفاده می‌شود. دوم، بلاک‌چین Ethereum وقتی به پروتکل جدید مهاجرت می‌کند، می‌تواند جذاب‌تر شود. سوم اینکه افراد بیشتری از برنامه‌های توزیع شده Ethereum استفاده می‌کنند، ممکن است تقاضا برای ETH افزایش یابد. “

خرید اتریوم

علاوه بر خرید مستقیم اتر، می‌توانید سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی را که با استفاده از شبکه Ethereum در حال ساخت برنامه هستند نیز امتحان کنید. اگر می‌خواهید به مدیریت سرمایه‌گذاری خود کمک کنید، می‌توانید از طریق صندوق سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مانند Bitwise Ethereum Fund یا Grayscale Ethereum Trust خرید کنید، اگرچه اینها در حال حاضر فقط برای سرمایه‌گذاران معتبر مجاز هستند.

قبل از انجام هرگونه سرمایه‌گذاری قابل‌توجه در اتر یا سایر ارزهای رمز پایه، در نظر بگیرید که ابتدا با یک مشاور مالی در مورد خطرات احتمالی صحبت کنید. باتوجه‌به ریسک و نوسان زیاد در این بازار باید بدانید که این پول خود را ممکن است از دست بدهید حتی اگر به توانایی‌های اتریوم اعتقاد داشته باشید. پس بهتر است از یک سرور قدرتمند همراه با CPU  در راستای راه‌اندازی این تجارت استفاده کنید.

Ethereum در مقابل بیت‌کوین

شما می‌توانید از اتر به‌عنوان ارز دیجیتال در معاملات مالی، به‌عنوان سرمایه‌گذاری یا ذخیره ارزش استفاده کنید. Ethereum شبکه زنجیره بلوکی است که اتر در آن نگهداری و مبادله می‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر شد، بااین‌حال، این شبکه توابع دیگری را خارج از ETH ارائه می‌دهد.

از شبکه Ethereum همچنین می‌توان برای ذخیره داده‌ها و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. افراد می‌توانند به‌جای میزبانی از نرم‌افزار بر روی سرور متعلق به گوگل یا آمازون که در آن یک شرکت داده‌ها را کنترل می‌کند، میزبان برنامه‌ها در بلاک‌چین Ethereum باشند. این امر به کاربران امکان می‌دهد داده‌های خود را کنترل کنند.

شاید یکی از جذاب‌ترین موارد استفاده در مورد Ether و Ethereum ، قراردادهای خود اجرایی یا اصطلاحاً قراردادهای هوشمند باشد. مانند هر قرارداد دیگر، دو طرف در مورد تحویل کالا یا خدمات در آینده توافق می‌کنند.

برخلاف قراردادهای متعارف، طرفین قرارداد را در بلاک‌چین Ethereum رمزگذاری می‌کنند و پس از احراز شرایط قرارداد، خود آن را اجرا می‌کند و اتر را به‌طرف دیگر تحویل می‌دهد.

استفاده اصلی بیت‌کوین به‌عنوان ارز مجازی و ذخیره ارزش است. اتر همچنین به‌عنوان یک ارز مجازی و ذخیره ارزش کار می‌کند، اما شبکه غیرمتمرکز Ethereum امکان ایجاد و اجرای برنامه‌ها، قراردادهای هوشمند و سایر معاملات در شبکه را فراهم می‌کند. بیت‌کوین این توابع را ارائه نمی‌دهد. فقط به‌عنوان ارز و ذخیره ارزش استفاده می‌شود.

Ethereum نیز معاملات را با سرعت بیشتری پردازش می‌کند. گری دی وال، رئیس گروه بازارهای مالی و مقررات Katten می‌گوید: “بلوک‌های جدید در شبکه Bitcoin هر 10 دقیقه یک‌بار تأیید می‌شوند درحالی‌که بلوک‌های جدید در شبکه Ethereum هر 12 ثانیه یک‌بار معتبر می‌شوند.” وی خاطرنشان کرد: تحولات آینده می‌توانند معاملات Ethereum را بیش‌ازپیش تسریع کنند.

همچنین هیچ محدودیتی در تعداد توکن‌های احتمالی Ether وجود ندارد در حالی که بیت‌کوین بیش از 21 میلیون سکه آزاد نخواهد کرد.

مزایای Ethereum

شبکه بزرگ و موجود فروم می‌گوید: ” Ethereum یک شبکه آزمایش شده و واقعی است که طی سال‌ها فعالیت و میلیاردها دست در تجارت آزمایش شده است.” علاوه بر این‌که از Ethereum به‌عنوان ارز دیجیتال استفاده می‌شود، می‌تواند برای پردازش انواع دیگر معاملات مالی، اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره داده‌ها برای برنامه‌های شخص ثالث نیز استفاده شود.

نوآوری مداوم

یک جامعه بزرگ یا توسعه‌دهنده Ethereum دائماً به دنبال راه‌های جدید برای بهبود شبکه و توسعه برنامه‌های جدید است. Avital می‌گوید: “به دلیل محبوبیت Ethereum ، این شبکه به‌عنوان شبکه Blockchain ارجح برای برنامه‌های غیرمتمرکز جدید و مهیج (و گاهی خطرناک) شناخته می‌شود.”

از واسطه‌ها اجتناب می‌کند

شبکه غیرمتمرکز Ethereum وعده داده است که کاربران می‌توانند واسطه‌های شخص ثالث کنار بگذارند، مانند وکلایی که قراردادها را می‌نویسند و تفسیر می‌کنند، بانک‌هایی که در معاملات مالی واسطه هستند یا خدمات میزبانی وب شخص ثالث دارند.

معایب اتریوم

افزایش محبوبیت Ethereum منجر به افزایش هزینه‌های معامله شده است. هزینه معاملات Ethereum ، همچنین به‌عنوان “گاز” شناخته می‌شود، در فوریه 2021 به‌ازای هر معامله 23 دلار را ثبت شده است، اگر شما به‌عنوان یک استخراج‌کننده درآمد کسب کنید بسیار عالی است اما اگر می‌خواهید از شبکه استفاده کنید، مقرون‌به‌صرفه است. دلیل این امر این است که برخلاف بیت‌کوین، جایی که خود شبکه به تأییدکنندگان معاملات پاداش می‌دهد، اتریوم از کسانی که در معامله شرکت می‌کنند، می‌خواهد هزینه را پوشش دهند.

پتانسیل تورم رمزنگاری

 در حالی که Ethereum محدودیت سالانه انتشار 18 میلیون اتر در سال را دارد، محدودیت مادام‌العمر برای تعداد بالقوه سکه وجود ندارد. این می‌تواند به این معنی باشد که Ethereum به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ممکن است بیشتر مانند دلار عمل کند.

منحنی یادگیری شیب‌دار برای توسعه دهندگان

 انتخاب Ethereum برای توسعه دهندگان هنگام انتقال از پردازش متمرکز به شبکه‌های غیرمتمرکز ممکن است دشوار باشد.

آینده ناشناخته Ethereum

همچنان به تکامل و پیشرفت خود ادامه می‌دهد و توسعه مداوم Ethereum 2.0 نوید عملکردهای جدید و کارایی بیشتر را می‌دهد. بااین‌حال، این به‌روزرسانی عمده در شبکه باعث ایجاد عدم اطمینان برای برنامه‌ها و معاملات فعلی مورداستفاده می‌باشد. DeWaal می‌گوید: “برای کار Ethereum 2.0 بسیاری از اعتبارسنج‌های جدید موردنیاز است.”

نحوه خرید اتریوم

تصور غلط رایج در بین افرادی که تازه‌وارد شبکه Ethereum می‌شوند وجود دارد. شما خود اتریوم را خریداری نمی‌کنید. در عوض، شما Ether را خریداری کرده و سپس از آن در شبکه Ethereum استفاده می‌کنید. باتوجه‌به محبوبیت Ethereum ، خرید اتر بسیار آسان است.

صرافی ارز رمزنگاری شده را انتخاب کنید

 صرافی‌ها و بسترهای معاملاتی رمزنگاری برای خریدوفروش ارزهای رمز پایه مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. Coinbase ، Binance و Kraken تعدادی از مبادلات بزرگ‌تر هستند.

اگر شما فقط به دنبال خرید رایج‌ترین سکه‌ها مانند اتر و بیت‌کوین هستید، می‌توانید از یک کارگزاری آنلاین مانند Robinhood یا SoFi نیز استفاده کنید. آماده باشید تا مقداری هزینه تجارت یا پردازش را تقریباً به طور جهانی پرداخت کنید.

پول فیات واریز کنید

 برای تأمین هزینه خرید Ether ، باید پول نقدی مانند دلار را به سیستم معاملاتی خود واریز کنید یا حساب بانکی یا کارت نقدی خود را وارد کنید. هنگامی‌که حساب خود را تأمین کردید، می‌توانید از پول برای خرید اتر با قیمت فعلی Ethereum  دیگر استفاده کنید. هنگامی‌که سکه‌ها در حساب شما قرار گرفتند، می‌توانید آنها را نگه دارید، آنها را بفروشید یا در آینده با ارزهای رمز پایه دیگر معامله کنید. بخاطر داشته باشید هر زمان که ارزهای رمزپایه را می‌فروشید یا معامله می‌کنید ممکن است مالیات دریافت کنید.

از کیف پول استفاده کنید

اگرچه می‌توانید Ether را در کیف پول دیجیتال پیش‌فرض پلتفرم تجاری خود ذخیره کنید، اما این می‌تواند یک خطر امنیتی باشد. اگر کسی صرافی را هک کند، می‌تواند به‌راحتی سکه‌های شما را به سرقت ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =