بلاگ

پردازنده cpu server

cpu server

یکی از عواملی که باعث سرعت بیشتر سیستم شما می شود؛سرعت کلاک بالاتر پردازنده و یا تعداد هسته ی یک cpu است که تفاوت به سزایی در کارایی سیستم ایجاد می شود. باعث روان تر شدن گیمینگ می شود و همچنین اجرای task های حساسی همچون تبدیل کد و ادیت ویدئو را سرعت می بخشد. پردازنده ی یک سیستم که به عنوان مغز آن سیستم و مهم ترین عضو آن محسوب می شود. برای این که بتوانید سی پی یو مناسبی را انتخاب کنید باید با مولفه های اصلی CPU آشنا شوید:

پردازنده های به روز،بین 2 تا 32 هسته دارند اما اکثرا پردازنده ها بین چهار تا هشت هسته هستند.حداقل تعداد هسته برای هر پردازنده،4 هسته است. clock speed (سرعت کلاک):سرعت کلاک، نشانگر سرعتی است که چیپ کار می کند و تعداد سیکل هایی است که پردازنده در ثانیه انجام میدهد.پس سرعت کلاک با سرعت سی پی یو رابطه ی مستقیم دارد. برخی از سی پی ها می توانند سرعت کلاکشان را با توجه به دما و برخی شرایط تغییر دهند و کم و زیاد کنند در حالت کلی: turbo حداکثر سرعت و base حداقل سرعت یک پردازنده را نشان میدهد.

cache ( کش ): برای آن که به اطلاعات و instruction های بین سی پی یو و رم با سرعت بالا در دسترسی داشته باشیم به کش پردازنده(حافظه پنهان) نیاز داریم.

انواع کش:

L1: بالاترین سرعت،کم ترین ظرفیت

L2: سرعت پایین تر،بالاترین ظرفیت

L3: بیشترین ظرفیت،سرعت پایین تر

اما اگر اطلاعاتی که مورد نیاز سی پی یو است در هیچ یک از این موارد نباشد از RAM به دست می آید که سرعت پایینی دارد.

(TDP ( thermal design pofile/power: بیش ترین میزان گرمایی که توسط چیپ تولید می شود و واحد اندازه گیری آن وات(w) است.

TDP اطلاعاتی را به شما می دهد به کمک آن می توانید منبع تغذیه (پاور) و خنک کننده مناسب را انتخاب کنید.برای مثال به شما کمک میکند که خنک کننده سی پی یو، میتواند گرمای تولید شده  را کنترل کند و یا پاور برق لازم برای سیستم را میتواند فراهم کند را مورد سنجش قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =