بلاگ

HPA چیست و چه کاربردی دارد ؟

HPA چیست و چه کاربردی دارد ؟

نقش اصلی HPA ذخیره ی ابزار های تشخیصی و همچنین ضبط بوت می باشد. این کار زمانی مفید است که بوت شدن از قسمت اولیه امکان پذیر نیست. می توان از دستور SET MAX برای تنظیم HPA به حداکثر بخشهای ادرس دهی کاربر استفاده کرد. HPA نمی تواند در اول یا وسط هارد دیسک ساخته شود. HPA توسط Hitachi توسعه و گسترش یافته است و یک تکنولوژی صفحه نمایش ماتریس منفعل LCD است  که اغلب در کامپیوترهای پرتابل کم مصرف یافت می شود.

HPA ها میزان واکنش و تباین بالاتری دارند و قادر هستند 16 میلیون رنگ را نمایش دهند. با این وجود، آنها فاقد صفحه نمایش واضح و روشن هستند که با  صفحه نمایش ماتریس فعال یافت می شوند.

HPA چیست ؟

HPA منطقه حفاظت شده ی پنهان (همچنین به عنوان ناحیه ی حفاظت شده ی میزبان و ناحیه ی predesktop معروف می باشد) یک منطقه ی ویژه(معمولا به اندازه ی چند گیگابایت) در انتهای هارددیسک قرار دارد. از آنجا که ما باید فضای هارددیسک را در HPA محاسبه کنیم اما درباره ی بخش های هارد دیسک زیاد نمی دانیم.

Sectors (بخشها)

سکتور کوچکترین واحدی است که می تواند بر روی هارد دیسک قابل دسترسی باشد. هر پلتر یا دیسک مدور از هارددیسک به Track ها تقسیم می شود که اطراف دیسک قرار دارند. این Track ها زمانی که آنها از وسط به خارج دیسک حرکت می کنند طولانی تر می شوند.

بنابراین سکتورها در بیرون دیسک بیشتر از سکتورهایی است که در مرکز دیسک قرار دارند. یک سکتور برابر با 512 بایت است.

تشخیص HPA چگونه است؟

شما می توانید با استفاده از disk-stat اطمینان حاصل کنید آیا هارد دیسک شما در حالت HPA هست یا خیر. برای مثال وقتی گروه پزشکی دستگاه را بررسی می کنند آنها باید اطمینان حاصل کنند که آیا دستگاه در حالت HPA هست یاخیر، اگر هارد دیسک در حالت HPA باشد اطلاعات در آن ناحیه ذخیره شده و این کار می تواند به آنها در در حل پرونده کمک کند.

HPA کامپیوتر چیست؟

HPA مخفف ناحیه محافظت مخفی( hidden protect area) می باشد و بخشی از هارد درایو که برای رایانه های IBM thinkpad مورد استفاده است تا رایانه ی خود را به حالت اولیه برگردانند و هچنین شامل ابزارهای دیگری است تا به تشخیص رایانه کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پنج =