بلاگ

نحوه ایجاد طرح‌های Chia

ارز چیا

اگر قبلاً در ارزهای رمزنگاری شده دیگر غرق شده‌اید، Chia یک جانور بسیار متفاوت است. برخی از مفاهیم بنیادی بلاکچین با آنچه درگذشته اتفاق افتاده تفاوت اساسی ندارد، اما سکه Chia الگوریتم اثبات کار را برای ایمن‌سازی بلاکچین رد می‌کند و در عوض Proof of Space را اجرا می‌کند. از نظر فنی اثبات زمان و مکان است، چیا به سادگی به نقشه‌های ذخیره‌سازی احتیاج دارد، اما این قطعات باید با داده‌های صحیح پر شوند.

تشبیه چیا به کشاورزی در دنیای واقعی عمدی است. ابتدا باید فضای کامپیوتر خود را پاک کنید (به‌عنوان‌مثال، هر برنامه موجود در دستگاه‌های ذخیره‌سازی خود را که فضای زیادی را اشغال می‌کنند حذف کنید) ، سپس زمین را شخم و بذر می‌زنید (یک طرح برای Chia محاسبه می‌کنید) ، و سپس شما باید منتظر بمانید تا محصولات رشد کنند.

شانس شما برای حل یک بلاک سکه Chia اساساً با بخشی از کل فضای شبکه (netspace) برابر است. در حال حاضر، فضای خالص Chia تقریباً 3.4 EiB قرار دارد (Exbibytes – واحد دودویی SI است، بنابراین 1 EiB برابر است با 2 ^ 60 بایت، یا 1،152،921،504،606،846،976 بایت اعشاری). این بدان معناست که اگر 10 ترابایت (10 تریلیون بایت) فضای ذخیره‌سازی کامل به قطعات Chia اختصاص دهید، احتمال برد شما 0.000257٪ یا 0.00000257 است اگر درصد را کاهش دهیم. این ممکن است شانس وحشتناکی به نظر برسد، اما جذابیت این موضوع این است که تقریباً 4608 بلوک Chia هر روز ایجاد می‌شود (میزان 32 بلوک در هر 10 دقیقه، یا 18.75 ثانیه در هر بلوک) ، و هر یک از آنها می‌تواند با طرح خود مطابقت داشته باشد.

ریاضیات ساده می‌تواند میانگین زمان بردن را به شما بدهد، اگرچه ماشین حساب های Chia تخمین این کار را برای شما بسیار ساده‌تر کرده است. یک HDD 10 ترابایتی می‌تواند 91 بلوک استاندارد Chia (101.4 GiB) را در خود ذخیره کند.

به‌هرحال، 91 بلوک در یک هارددیسک 10 ترابایتی باید هر سه ماه یکبار برنده شود، (هر 84.3 روز یک‌بار در فضای شبکه فعلی که به‌سرعت در حال افزایش است.)

هر طرح Chia به‌نوعی شبیه یک کارت Bingo عظیم و پیچیده است. پشت آن ریاضیات زیادی وجود دارد. هر بار که یک چالش بلوکی پیش می‌آید، شبکه Chia بر اساس قوانین مختلف یک برنده را تعیین می‌کند. اگر طرح شما با بلوک مطابقت داشته و “برنده” شود، پاداش بلوک دریافت می‌کنید (در حال حاضر 2 XCH ، مخفف سکه) Chia این پاداش بلوک برای 12 سال اول هر سه سال کاهش می‌یابد و پس از آن پاداش بلوک بی‌حدوحصر استاتیک خواهد بود . سؤالات متداول رسمی نرخ پاداش را 64 XCH در هر 10 دقیقه ذکر می‌کند و هر سه سال به نصف کاهش می‌یابد تا 4 XCH در هر 10 دقیقه با پاداش بلوک 0.125 XCH.

البته شانس هم در این زمینه وجود خواهد داشت. از لحاظ نظری امکان‌پذیر است (گرچه بسیار بعید است) فقط چند طرح داشته باشید و بلافاصله یک راه‌حل بلوک کسب کنید. همچنین می‌توان صدها نقشه را در اختیار داشت و برای چند ماه بدون راه‌حل واحدی ادامه داد. قانون میانگین‌ها باید با گذشت زمان برابر شود، این بدان معنی است که برای افزایش شانس خود، به فضای ذخیره‌سازی بیشتری برای ذخیره کردن قطعات Chia نیاز خواهید داشت. همچنین، فقط به این دلیل که یک‌بار برنده شدید، به این معنا نیست که نمی‌توانید دوباره برنده شوید، پس از پیروزی پیرنگ های خود را حذف نکنید.

این مسابقه استاندارد اسلحه‌سازی ارزهای رمزپایه ای است که ما شاهد تکرار آن در دهه گذشته با صدها سکه محبوب بوده‌ایم. معدن‌کاران بزرگ و کشاورزان در این زمینه مقدار کل سهم چیا را می‌خواهند و برای خرید سخت‌افزارهای بیشتر و افزایش شانس بردن خود عجله می‌کنند. این بار فقط خرید بیشتر SSD یا HDD نیست، این بار کشاورزان باید هر یک از آنها را با نقشه پر کنند و بر اساس آزمایش‌های ما، این کار ساده‌ای نیست و نه کاری است که می‌تواند به‌سرعت انجام شود.

با استفاده از Ethereum ، به‌محض این‌که GPU های موردنیاز را در اختیار داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را در رایانه شخصی اجرا کنید. ارز رمزنگاری چیا به زمان نیاز دارد. چقدر زمان؟ به طور آزمایشی، حدود شش یا هفت ساعت در هر طرح استاندارد k = 32 (با دوبرابر سرعت در k = 33) معمولی به نظر می‌رسد.

بهترین راه‌حل داشتن یک SSD بزرگ و سریع است. یک درایو سازمانی با مقاومت بالا U.2 با ظرفیت زیاد ایده بدی نیست. استفاده از یک SSD کوچک مصرفی 512 گیگابایتی برای نقشه‌کشی Chia ایده بسیار بدی است، نه‌تنها به این دلیل که به‌سرعت فرسوده می‌شود، بلکه فقط در بهترین حالت می‌تواند هم‌زمان دو طرح را انجام دهد. برای تهیه نقشه از SSD بزرگ استفاده کنید، سپس طرح‌های تمام شده را به یک HDD بزرگ منتقل کنید. برنامهChia به شما اجازه می‌دهد این کار را انجام دهید و اگر مشکلی مانند بیش از حد ذخیره‌سازی دما رخ دهد، نقشه شما خراب می‌شود و تمام‌کارها را از دست خواهید داد. به عبارت دیگر، بیش از حد برنامه‌ریزی نکنید.

هر قطعه 101.4 گیگابایتی رسماً به 350 گیگابایت حافظه موقت نیاز دارد، هرچند ما موفق شده‌ایم چندین بار با یک حافظه 260 گیگابایتی  SSD یک طرح واحد انجام دهیم. سرعت متوسط ​​نوشتن در طول روند طراحی متفاوت می‌باشد، گاهی اوقات به بیش از 100 مگابایت در ثانیه می‌رسد و همین‌طور می‌تواند به صفر کاهش یابد. وقتی افت می‌کند، این معمولاً به معنای استفاده بیشتر از کار محاسباتی و حافظه است. نقشه‌کشی نیز به 4 گیگابایت رم نیاز دارد، بنابراین حافظه‌هایی با ظرفیت بالا برای این دوره مناسب هستند.

نحوه ایجاد طرح‌های Chia 

طراحی چیا خیلی پیچیده نیست، اما مشکلاتی وجود خواهد داشت. یکی این است که روند نقشه‌برداری نمی‌تواند مکث و دوباره راه‌اندازی شود، بنابراین رایانه شخصی شما باید اساساً 24/7 در حال اجرا باشد. شما نمی‌توانید این کار را روی لپ‌تاپی انجام دهید که ممکن است خاموش شود، اگرچه از لحاظ تئوریک می‌توان یک سیستم را به حالت خواب درآورد و دوباره بیدار کرد و سپس اجازه داد در همان نقطه متوقف شود. اما اگر فضای ذخیره‌سازی را بیش از حد پر کنید، Chia خراب می‌شود و در هرگونه نقشه، تمام پیشرفت خود را از دست خواهید داد و ازآنجاکه ممکن است شش یا هفت ساعت طول بکشد، ضرر دردناکی است.

اولین قدم به طور طبیعی نصب Chia است. ما از ویندوز استفاده می‌کنیم( آموزش نصب چیا در ویندوز)، اگرچه این برنامه در MacOS موجود است و می‌تواند از طریق کد منبع برای سیستم‌عامل‌های مختلف لینوکس قابل جمع‌آوری باشد. قبل از شروع کار، باید اجازه دهید زنجیره بلوک همگام‌سازی شود. بااین‌حال، شما هنوز هم می‌توانید قبل از همگام‌سازی بلاکچین توطئه‌هایی را ایجاد کنید، بنابر تجربه ما شاید 10 ساعت طول بکشد، اما با اضافه‌شدن بلوک‌های بیشتر، به‌ناچار طولانی‌تر خواهد شد. 

برای شروع باید یک کلید خصوصی جدید ایجاد کنید – از کلید بالا استفاده نکنید، زیرا هر کس دیگری در شبکه می‌تواند سکه‌هایی را که شما کار می‌کنید بدزدد. از صفحه اسکرین‌شات و 24 کلمه mnemonic خود را یادداشت کنید، زیرا این تنها راهی است که در صورت مرگ کامپیوترتان می‌توانید به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. این صفحه را در مکانی امن ذخیره کنید!

در مرحله بعد، صفحه اصلی را مشاهده خواهید کرد. همان‌طور که در بالا ذکر شد، همگام‌سازی ممکن است مدتی طول بکشد. به‌عنوان‌مثال، تصویر بالا در حالی گرفته شد که کل فضای شبکه فقط 1.51 EiB بود. زبانه‌های Wallets and Farm در سمت چپ در حال حاضر هیچ‌چیز مفیدی نخواهند داشت، بنابراین به بخش Plots بروید و مراحل نقشه‌کشی را شروع کنید. 

اگر قبلاً نمودارهایی را تولید کرده‌اید، می‌توانید پوشه را در اینجا وارد کنید، اما کلید شما باید با کلید مورداستفاده برای تولید نمودار مطابقت داشته باشد. اگر بخواهید به نحوی به پرونده‌های طرح شخص دیگری دسترسی پیدا کنید، بدون اینکه کلید آنها به درد شما بخورد. بازهم، کلید خود را گم نکنید – یا آن را به‌صورت آنلاین به اشتراک بگذارید! دکمه Add a Plot را بزنید. 

اینجا جایی است که “جادو” اتفاق می‌افتد. ما شش طرح هم‌زمان k = 32 را تعیین کرده‌ایم که بین شروع هر طرح ده دقیقه تأخیر وجود دارد. این باید منجر به تقریباً ده دقیقه تأخیر بین اتمام نمودارها شود که باید زمان کافی برای برنامه برای انتقال طرح پایان‌یافته به فهرست نهایی باشد.

فهرست موقت، درایو SSD بزرگ و سریع شما خواهد بود. می‌توانید برای تأخیر کمتری بین طرح‌ها تلاش کنید، اما شش طرح هم‌زمان مطمئناً بار مناسبی را بر اکثر SSDها وارد می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که چیا می‌گوید به 239 گیگابایت ذخیره‌سازی موقت در هر قطعه احتیاج دارد، برای ما مشخص نیست که این علاوه بر 101.4 گیگابایت برای قطعه نهایی است، اما میزان فضای استفاده شده قطعاً در خلال ایجاد قطعه در نوسان است.

هرچند یک کلمه سریع در مورد تجارت k = 32 وجود دارد. این اساساً اندازه طرح موجود در درایو شماست. تنظیم آن بر روی k = 33 اندازه و فضای موردنیاز را دوبرابر می‌کند، بنابراین در واقع مانند دو نمودار k = 32 است. شبکه Chia سرانجام از استفاده از طرح‌های k = 32 متوقف می‌شود، اما انتظار نمی‌رود این اتفاق تا محدوده زمانی 2026-2031 رخ دهد.

پس از تنظیم همه چیز، روی دکمه ایجاد طرح در پایین کلیک کنید و 6 الی 8 ساعت منتظر بمانید. اگر هشت ساعت دیگر برگردید، امیدوارم که همه چیز بدون هیچ حادثه‌ای به پایان رسیده باشد و اکنون شما شاهد فعالیت‌های فعال در مزرعه Chia خود باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + چهارده =